A nem éppen kifogástalan demokratikus hagyományairól híres - és természetesen az Orbán-kormány nagy barátjának számító - Kazahsztánban népszavazás dönthet arról, hogy megépüljön-e az ország első atomerőműve.
Ezt Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök jelentette be pénteken, hozzátéve, hogy a referendum napját még nem tűzte ki.
A kazah kormány 2018-ban foglalkozott először az atomerőmű építésének gondolatával az energiahiány fedezésének céljából. 2021-ben Tokajev az atomerőmű építése mellett foglalt állást a nemzet helyzetéről szóló beszédében.
2022-ben a nukleáris ipar fejlesztésével foglalkozó tárcaközi bizottság a délkeleti Almati régiót javasolta az atomerőmű helyszínénül. Kazahsztán jelenleg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel együttműködve az erőmű építésére érkezett ajánlatokat, köztük az orosz Roszatomét vizsgálja.
Környezetvédők és civil aktivisták biztonsági aggodalmakra hivatkozva ellenzik a projektet, Kazahsztán ugyanis a szovjet korszakban mintegy 450 alkalommal szolgált atomfegyverek kísérleti tesztjének helyszínéül.
"Kazahsztán egyrészről a világ egyik legnagyobb urántermelője, ezért rendelkeznie kellene saját atomerőművel, másrészről azonban a lakosság és a szakértők az atomerőmű biztonsága körüli aggodalmaikat hangoztatják"
- mondta az államfő a népszavazási kezdeményezést indokolva.
Magyarországon a kormány a lakosság bármilyen megkérdezése nélkül döntött a Paks 2 beruházás megindításáról, amely - és annak orosz hitelből, orosz technológiával történő - megvalósítása mellett azóta is kitart.
(via MTI)