A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az előzetes adatok alapján 2009 első három hónapjában kevesebb gyermek született és több lakos hunyt el, mint az előző év azonos időszakában. Januárban és februárban csökkent, márciusban viszont kismértékben emelkedett a születésszám. Összességében 380-nal (1,6 százalékkal) kevesebb gyermek jött világra, mint az elmúlt év azonos időszakában. A halálozások száma mindhárom hónapban meghaladta az előző évit. Összességében 924-gyel (2,7 százalékkal) több lakos hunyt el, mint 2008 I. negyedévében.
A házasságkötések száma január–februárban alacsony szinten stagnált, márciusban viszont jelentősen visszaesett az egy évvel korábbihoz képest. 2009. január–márciusban 4430 házasságkötés történt, ami 464-nel (9,5 százalékkal) volt kevesebb, mint az előző év I. negyedévében.
Ezer lakosra 9,6 élveszületés és 14,3 halálozás jutott. Az előbbi azonos szintű, az utóbbi 0,5 ezrelékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A házasságkötési arányszám 1,8 ezrelékes értéke 0,2 ezrelékponttal maradt el az előző évitől. A természetes fogyás mértéke a 2008. január–márciusi 4,2 ezrelékről 4,8 ezrelékre emelkedett. 2009 I. negyedévében ezer élveszülött közül 5 csecsemő halt meg 1 éves kora előtt, 1,2 ezrelékponttal kevesebb, mint egy éve.
A születésszám csökkenése és a halálozások emelkedése következtében a természetes fogyás a 2008. január–márciusi 10 486-tal szemben 2009 első három hónapjában 11 792 fő volt. A nemzetközi vándorlás becsült értékeinek pozitív egyenlege folytán az ország lakossága ténylegesen ennél kisebb mértékben, mintegy 8000 fővel csökkent. Eszerint a népesség lélekszáma az időszak végén 10 millió 23 ezer fő volt.
A születések és a halálozások száma különböző mértékben változott az ország egyes régióiban. Nyugat-Dunántúlon és Észak-Magyarországon a születésszám csökkenése jelentősen meghaladta az országos átlagot, Közép-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont valamivel több gyermek született, mint egy évvel korábban. A halálozások emelkedése Dél- és Nyugat-Dunántúlon, valamint Észak-Magyarországon volt a legjelentősebb mértékű, Dél-Alföldön viszont csökkent a számuk, míg az északalföldi régióban közel annyian hunytak el, mint egy évvel ezelőtt.
A régiók közül Nyugat-Dunántúlon és Észak-Magyarországon volt a legjelentősebb a természetes fogyás mértékének növekedése: 35, illetve 30 százalékos. Dél-Alföldön viszont mérséklődött a népességcsökkenés üteme. A házasságkötések számának visszaesése Észak-Alföldön és Nyugat-Dunántúlon volt a legnagyobb mértékű, és csak Észak-Magyarországon történt mérsékelt emelkedés az egy évvel korábbihoz mérten.
Már nincs 15 millió magyar
Bevándorlók nélkül nem lennénk 10 millióan
Kevesebb születés, több halál
A nőket hamarabb kikészíti a rossz házasság
Privátbankár