Az MDF a 2004-es európai parlamenti kampánya óta olyan stratégiát alkalmazott, amely kiemelt célként kezelte a Fidesz mérsékelt választóinak elhódítását - hívja fel a figyelmet a Nézőpont Intézet szerdán az MTI-hez is eljuttatott anyaga, amely azt is megállapítja, hogy a liberális pénzügypolitikus jelölésével immár nem értelmezhetők a 2004-ben és 2006-ban is sikeres "új jobboldal" és "európai konzervatív" jelszavak. A Nézőpont Intézet elemzése szerint ezzel véglegesnek tűnik a retorikai fordulat, mellyel az MDF a középosztály érdekvédelme helyett a radikális reformok pártjaként határozza meg magát.
Csomagol-e Bokros Lajos? Törvényszerű volt az elmúlt időszakban az MDF, a Reformszövetség és Bokros Lajos egymásra találása - jelentette ki Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón. Az MDF elnöksége kedden döntött arról, hogy Bokros Lajos volt pénzügyminisztert kérik fel, legyen az európai parlamenti (EP) választásokon a párt listavezetője. A döntés okaként az MDF elnöke azt mondta: válságkezelésre szorul Magyarország és az Európai Unió is, a válságkezelésben pedig vitathatatlan tapasztalata van Bokros Lajosnak. Hozzátette: megtiszteltetés lenne az MDF számára, ha Bokros Lajos személyes szerepet vállalna a normális Magyarország megteremtésében. Az MDF Bokrost akarja |
Megéri?
Az intézet azt is megállapítja, hogy ha Bokros Lajos elfogadja a listavezetői helyet, akkor az MDF elsősorban az SZDSZ-től vihet el szavazatokat, mert ugyan a volt pénzügyminiszter megítélése a magyar nyilvánosságban ellentmondásos, az elsősorban nagyvárosi, liberális gazdaságpolitikát pártoló, technokrata értékrendű választók számára mégis vonzó alternatíva lehet. E célcsoportok azonban egybeesnek az SZDSZ potenciális szavazóival - mutat rá az elemzés, amely az MDF-nek a szabad demokratákkal folytatott rivalizálását szélesebb összefüggések közé is helyezi.
Mint írják, az MDF-nek már 2008 áprilisa, a szabad demokratáknak a koalícióból való kilépése óta a liberálisokkal kell küzdenie a hiteles ellenzéki kispárt szerepének megszerzéséért, így a szocialista kormánnyal ellenszenvező, ám a Fideszt sem támogató választók szimpátiájáért. Az EP-kampány ezért könnyen a "reformpárti" MDF és a régóta hasonló retorikát alkalmazó SZDSZ túlélési versenye lehet - emelik ki az elemzésben.
Almássy: balra tolódik az MDF
Almássy Kornél volt MDF-alelnök, volt MDF-es, jelenleg pedig független parlamenti képviselő szerdai közleményében azt hangsúlyozta: mély megdöbbenéssel töltötte el, hogy Dávid Ibolya "Bokros-csomaggal" próbálja végleg a baloldalra lökni az MDF-et. A politikus arra kér minden MDF-est, az egyszerű tagtól a vezetőkig, "hogy a maguk eszközeivel akadályozzák meg ezt a döntést, amely sárba tiporja az MDF eredeti értékrendjét".
"Dávid Ibolya és társainak döntése igazolta mindazt, amit még az MDF elnökjelöltjeként 2008 szeptemberében elmondtam politikájukról, miszerint Dávidék összekeverik a konzervativizmust a szélsőséges liberalizmussal. Így lehetséges, hogy a konzervatív társadalompolitikát mindenben tagadó Bokros Lajost akarják megbízni az MDF EP-listájának vezetésével" - fogalmaz Almássy Kornél. A politikus véleménye szerint ezzel végképp lehullott a lepel Dávid Ibolya politikájáról, hiszen aki egy volt MSZP-s országgyűlési képviselőt, szocialista minisztert szeretne a pártja listájának élén látni, az nem lehet jobboldali politikus. "Dávid Ibolya és Bokros Lajos násztánca egy MSZP-MDF házasság előkészítése" - teszi hozzá. Almássy Kornél kiemeli, hogy a "dávidisták" diktatórikus, jogellenes működésének újabb bizonyítéka, hogy alapszabályellenesen, a listavezető személyéről dönteni jogosult országos választmány megkérdezése nélkül hoztak jogellenes döntést.
MTI, Privátbankár