Nagyot emel a Mol az üzemanyagárakon: szerdán a benzin és a gázolaj ára is ugrik. A benzin ára bruttó 9 forinttal, a gázolajé 8 forinttal emelkedik. Az emeléssel a 95-ös benzin literenkénti átlagára 371 forintra nő, míg a gázolajé 374 forintra. Hogy miért lépett ekkorát a Mol és vajon kell-e készülnünk a 400 forintos üzemanyagárra, a kilátásokról Fellegi Tamás, a Privátbankár.hu elemzője is beszélt:
--
Múlt hét közepén még a 296 forintos szinttel birkózott az euró árfolyama, sőt alá is benézett. Aztán élesen lefordult, és péntekre több mint 5 forintot zuhant, ami az utóbbi időben elég szokatlan. Valószínűleg az országgal kapcsolatos hírek lehettek a döntőek (EU támogatások leállítása, dagadó brókerbotrányok), de közben a nemzetközi tőzsdei hangulat is borús volt. Ma viszont jó hangulat uralkodik a világban, és a forint ennek hátán rögtön nagyot erősödött, máris visszatért a 2-essel kezdődő tartományba, az euró 298 és 299 között van jelenleg. Ez megint csak arra utal, hogy erős a forint emelkedő trendje: ugyan a rossz hírekre nagyot esett, de az első nyugodt napon nagyot erősödik.
--
Az Európai Bizottság engedélyezte a paksi atomerőmű bővítéséhez szükséges nukleáris fűtőanyag szállítására vonatkozó szerződést Oroszországgal. Bizottság hivatalos levélben tájékoztatta a magyar kormányt arról, hogy az Euratom Ellátási Ügynökség aláírta a két ország között ezzel kapcsolatban keletkezett szerződést - jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
--
A Gazdasági Versenyhivatal meghatározott kötelezettségek előírása mellett engedélyezte, hogy a Mediaworks és a Népszabadság közös és közvetlen irányítást szerezzen a Magyar Előfizetői Vagyonkezelő Kft. (MEV) felett. A GVH az engedélykérés elmulasztása miatt a Mediaworks-re és a Népszabadságra 81,25 millió forint bírságot szabott ki.
--
Megjöttek az első reakciók Csányi Sándor múlt pénteken tett kijelentésére. Az állami tulajdonban lévő Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete egyetlen fillér hozamot sem fizetett ki tagjai számára a szervezetnek juttatott 136 milliárd forintos összeg után, és ilyen a 2015-ös üzleti tervében sem szerepel, ezért a szervezet visszautasítja Csányi Sándor OTP-vezér erre vonatkozó állításait. Az OTP elnök-vezérigazgatója pénteken nyilvánosan bírálta a takarékszövetkezeti integrációt.
--
Az előző uniós ciklusban még fel nem használt keret terhére összesen 35 milliárd forint vidékfejlesztési forrásra lehet pályázni. Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára elmondta: a maradványpénzek felhasználásával egyrészt a vidéki gazdaság és lakosság számára nyújtott alapszolgáltatásokat kívánják fejleszteni. Erre a célra 15 milliárd forint jut. Másrészt a fiatal gazdák induló támogatását kívánják finanszírozni. Ezt 10 milliárd forintot tesz ki, míg a kertészeti gépek beszerzését szintén 10 milliárd forinttal támogatják - közölte.
--
A bankszövetség azt az álláspontot képviseli - s ezt még az alkotmányból is le lehetne vezetni -, hogy Quaestor károsultaknak nem jár semmilyen kárpótlás - jelentette ki Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára hétfőn. Szerinte a Quaestor-ügy olyan terhet jelent a társadalomra, mintha minden magyar ember, csecsemőtől az aggastyánig, fejenként 18 ezer forintot dobna be a közösbe, hogy a 32 ezer Quaestor károsult meg kapja a pénzét.
--
A hatályos törvények szerint sem a felügyeleti díjat, sem a felügyeleti bírságokból befolyó összeget nem lehet kártalanításra fordítani, ám a Privátbankár.hu javaslata szerint erről érdemes lenne elgondolkodni. Törvénymódosítást javaslunk, és legalább 2 érvünk van arra, miért kellene bekapcsolódnia a jegybanknak a kártalanítási folyamatba. Olvassa el az ötletünket