MTI Fotó: Varga György |
Markus Söder konzervatív bajor kormányfő eredetileg azt akarta elérni, hogy a bajor határrendőrség a határt eddig kizárólagosan ellenőrző szövetségi rendőrséggel azonos jogköröket kapjon. A berlini szövetségi belügyminisztérium - melyet Horst Seehofer, Söder párttársa vezet - ehhez nem járult hozzá, mert az államhatár ellenőrzése a szövetségi hatóságok feladata, és Berlin nem adta át Münchennek ezt a kompetenciát.
Senkit sem fordíthatnak vissza
Emiatt a bajor határrendőrség a szövetségi rendőrség ellenőrzése alatt kezdte meg a határellenőrzéseket. Nincs például joguk arra, hogy a határról bárkit is visszafordítsanak Ausztriába.
Söder ugyanakkor úgy véli, hogy a bajor határrendőrség a szövetségi rendőrökkel együtt biztonságosabbá teszi a határt és környékét. "Ezzel azt a világos üzenetet küldjük a nemzetközi embercsempészeknek, hogy egyre kevésbé kifizetődőbb átlépni a német határokat, és még kevésbé kifizetődőbb Bajorországban próbálkozni" – fogalmazott a bajor kormányfő.
Bajorországban a kilencvenes évek végéig tartományi határőrség is létezett a szövetségi határőrség mellett. Söder azt szeretné, ha a június elsején újraalapított bajor határrendőrség tíz év alatt 1000 fősre bővülne, és az osztrák után idővel a cseh határt is az ellenőrizné.
18 ezer embert fogtak el
A német-osztrák és a német-cseh határ szabadon átjárható, mivel a schengeni övezeten belül van. Az osztrák határon ugyanakkor Németország ideiglenesen visszaállíthatta az ellenőrzést a migrációs válság miatt. A szövetségi rendőrség eddig három helyen, az autópályákon tartott ellenőrzéseket Bajorországban.
A Rheinische Post című regionális lap szerint az év első öt hónapjában körülbelül 18 ezer, engedély nélkül beutazó embert fogtak el. Mintegy negyedük Ausztria felől érkezett.