Saarland non coronat - vagy mégis?
A szavazáson mintegy 800 ezer választó, az ország lakosságának alig egy százaléka vehet részt, de a legkisebb német tartományban rendezett választás megmutathatja, hogy mennyire alakítja át az erőviszonyokat az úgynevezett Schulz-hatás, vagyis a szociáldemokrata párt (SPD) rendkívül népszerű vezetője, Martin Schulz színre lépése.
Az Európai Parlament volt elnökének január végi megjelenése a német országos politikában az SPD választói támogatottságának nagymértékű és gyors emelkedését, valamint a kisebb pártok támogatottságának gyengülését eredményezte, és megállította a CDU/CSU jobbközép pártszövetség népszerűségének növekedését. Azonban mindezt egyelőre csak közvélemény-kutatások jelzik, és a Saar-vidéki az első választás, ahol szavazatokban lehet mérni a változást.
Nehéz lesz megállítani a Schulz-effektust, ha a Saar-vidék tartományi választásán a szociáldemokraták és vezérük nyer most vasárnap - véli Káncz Csaba, lapunk külpolitikai elemzője. A szakértő szerint a német társadalom szinte már kiéhezve várt valakit Merkel helyére. De mit vár ránk, magyarokra, ha Martin Schulz lesz a német kancellár? Részletek >>
Mik az esélyek?
A legutóbbi felmérések alapján ismét a CDU szerezheti meg a legtöbb szavazatot, a tartományban 1999 óta megszakítás nélkül kormányzó párt 35-37 százalék körüli eredménnyel végezhet az első helyen, a legutóbbi, 2012-ben tartott Landtag-választáson szerzett 35,2 százalék után.
A második az SPD lehet, a CDU-val 2012 óta együtt kormányzó szociáldemokraták támogatottsága az öt évvel ezelőtti 30,5 százalékról 32-34 százalékra emelkedhet a közvélemény-kutatások szerint.
A saarbrückeni Landtag harmadik számú ereje várhatóan ismét az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) lesz, a szavazatok nagyjából 12 százalékával. A volt keletnémet állampárt utódszervezete és nyugati baloldali tömörülések egyesülésével megalakult párt 2012-ben 16,1 százalékot szerzett.
A Németország nyugati részén fekvő, Luxemburggal és Franciaországgal határos régió tartományi gyűlésébe negyedikként az újonc, 2013-ban alapított Alternatíva Németországnak (AfD) kerülhet be, a szavazatok nagyjából 6,5 százalékával, a CDU-tól jobbra álló párt így várhatóan jóval elmarad kitűzött céljától, a 10 százalék felüli eredménytől.
Győzelemmel is elbukhat Merkel pártja
Előfordulhat, hogy a CDU megnyeri a választást, mégis ellenzékbe szorul, ha az SPD és a Baloldal együtt elegendő szavazatot szerez a kormányzáshoz, és sikerül megállapodniuk a koalíciókötésről. Így Saar-vidék lehet az első tartomány az ország nyugati részén, ahol együtt kormányoz az SPD és a Baloldal.
A Saar-vidéki választók 18 óráig szavazhatnak. Az első eredménybecslések urnazárás után jelennek meg, a hivatalos, előzetes végeredmény 21 óra körül várható.