.jpg)
Németországban szeptember végén tartják a parlamenti választásokat. Az elmúlt hetekben rendkívül élessé vált koalíciós viták miatt azonban mindenekelőtt az ellenzéki szabaddemokraták előre hozott szavazást követeltek, ugyanakkor a kisebbik konzervatív párt, a CSU is közvetve a szociáldemokratákkal való koalíció felmondásával fenyegetett.
Nagyon is aggódnak értünk a németek Rólunk is bizalmas jelentést készített Berlin |
Angela Merkel figyelmeztetett arra, hogy az országot is erősen sújtó nemzetközi gazdasági, illetve pénzügyi válság végét lehetetlen megjósolni. Úgy vélte, hogy a jelenlegi válság talán a legnagyobb változást eredményezte az emberek életében az elmúlt 50 évben. A kialakult helyzetben a legszükségesebbnek a bankok, továbbá az életképes vállalatok megsegítését nevezte. Segítséget ígért az anyavállalat, a General Motors pénzügyi válsága miatt ugyancsak súlyos gondokkal küszködő Opel autógyárnak, kizárta ugyanakkor a közvetlen állami beavatkozást.
A kancellár a szabaddemokrata és egyes konzervatív bírálatokkal szemben védelmébe vette azt a kormány által előterjesztett és a Bundestag által az elmúlt hét végén elfogadott törvénytervezetet, amely "végső eszközként" lehetővé teszi bankok államosítását. Annak a nézetnek adott hangot, hogy mindez nem mond ellent sem pártja konzervatív profiljának, sem a szociális piacgazdaság elveinek.
Angela Merkel elengedhetetlennek nevezte, hogy XVI. Benedek pápát korábban a holokauszttagadó, tradicionalista Williamson püspök ügyében határozottabb elhatárolódásra szólította fel. Az állásfoglalást ért kritikák ellenére hangsúlyozta, hogy Németország kancellárjaként ezt mindenképp meg kellett tennie, s ki kellett állnia a holokauszt tagadásának egyértelmű elutasítása mellett.
A háború óta először államosíthatnak bankokat
Semmi jele a német fellendülésnek
Erről eddig nem volt szó: jövőre is recesszió!
Merkel: igenis, segíteni kell a keleti régiót
Németország a szakadék szélén?
MTI