9p

A népszerű közösségimédia-platform, ahol 15 másodperces videókat lehet készíteni zenére és más hanganyagra, majd közzétenni. A Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2022 győztes csapatának cikke.

A TikTokot ma már a világ több mint 150 országában használják, az aktív felhasználóinak száma több mint 1 milliárd (a Föld népessége közel 8 milliárd – a szerk). Ugyan gyorsan és folyamatosan növekvő népszerűségnek örvend, a TikTok története nagyban eltér az átlagos startup-sikersztoriktól. Amit ma TikTokként ismerünk, az valójában három különböző applikáció egybeolvasztása.

Elsőként, 2014-ben jelent meg a Musical.ly nevű app Kínában, de az erősen jelen volt az amerikai piacon is. Majd 2016-ban vitte – szintén a kínai piacra – a ByteDance kínai techóriás a TikTok elődjét, a Douyint. Kínai sikere után TikTok néven került ki a világpiacra, s terjeszkedésében kulcsszerepet játszott a Musical.ly felvásárlása, majd egybeolvasztása a TikTokkal 2018-ban.

A Föld népességének egynyolcada használja. Fotó: Pixabay
A Föld népességének egynyolcada használja. Fotó: Pixabay

Gondolhatnánk, hogy a világ leggyorsabban növekvő applikációjának üzleti modellje nagyon komplikált és nehezen megérthető, a valóság azonban éppen ellenkező. A TikTok mindössze néhány nagyon egyszerű, de annál csalogatóbb lehetőséget ajánl mind a felhasználó – legyen az aktív tartalomgyártó vagy tartalomfogyasztó –, mind a hirdető cégek számára. A platform nagyon egyszerűvé teszi a belépést a tartalomgyártásba, aminek a folyamata is egyszerű, és bárki számára elérhető. Így nem számít – annyira, mint más közösségimédia-platformokon –, hogy ki vagy, belőled is lehet sztár pillanatok alatt. 

A modern fogyasztó számára tökéletes a gyorsan változó felület, rövid idejű tartalmakkal, ami illeszkedik a Z generációs közönség (akik az aktív felhasználók 60 százalékát teszik ki) rövid figyelmi idejéhez. Emellett az app algoritmusa – amiről később lesz szó bővebben – mindenki számára személyre szabott, a felhasználó által kedvelt tartalmat hoz fel, ahogy megnyitja az alkalmazást. Ezek a jellemzői óriási elkötelezettséget és figyelmet, képernyőidőt eredményeznek a felhasználóktól (egyes felmérések szerint ez sokszor akár napi három órát is jelenthet naponta). Így ez egy nagyon vonzó felület a hirdetők számára is, akik sokkal nagyobb figyelmet kapnak a felhasználóktól a TikTokon, mint más platformokon. Ebből is ered a cég bevételének nagy része.

De mi is a kulcsa a TikTok sikerének? 

A TikTok algoritmusának nevezzük az alkalmazás azon eljárását, amellyel a felhasználó figyelmét kívánja megragadni, és ami még fontosabb, megtartani. A ByteDance természetesen nem oszt meg részleteket a pontos működéséről, de mégis számtalan evidencia mutat rá az applikáció mesterséges intelligenciájának (MI) tulajdonságaira.

Az MI-nek tulajdonképpen egyetlenegy célja van: a felhasználó TikTokon töltött idejének maximalizálása a lehető legtöbb reklámbevétel érdekében. De mégis hogyan teszi mindezt?

Már a fiók regisztrálása ELŐTT (limitált időtartamban) kapunk egy kis ízelítőt az applikáción fellelhető tartalmakból a „Neked ajánlott” oldalon keresztül, a profilunk létrejötte után pedig korlátlan mennyiségben görgethetünk a felkínált tartalmak tömkelegében. Az MI tehát már a regisztráció előtt, illetve közvetlenül azt követően elkezdi a felhasználó bekategorizálását, azaz, hogy milyen jellegű tartalmat fogyaszt a legszívesebben.

Az első percekben feldobált videók csak és kizárólag a fősodratú tartalmak halmazából kerülnek ki, először ezeken keresztül méri fel a profil tulajdonosának preferenciáit, különböző módszerekkel. Egyrészt (az IP címen keresztül) figyelembe veszi a lokációnkat, mely segítségével a számunkra legrelevánsabb videók kerülnek szem elé. Másrészt előnyben részesíti azon tartalmak témáit, amelyeket hosszabb ideig nézünk, vagy amelyeknél interakcióra (like, hozzászólás, megosztás) vagyunk hajlamosak. 

A tapasztalatok alapján az algoritmus számára a legfontosabb tényező, ha a videót újra megnézzük, vagy visszagörgetünk rá, ez esetben sokkal nagyobb hajlandósággal fog hasonló tematikájú tartalmakat kínálni a jövőben. A módszer segítségével a profilozás 35-40 perc használati időt követően megtörténik, a kínálat (a hashtagek segítségével) a felhasználó érdeklődésének megfelelően alakul. Ennek eredményeként pár óra használat után pedig rendkívül vékony lesz az a tárgykör, melyből a TikTok videókat tár elénk, ezzel egy olyan komfortzónába helyezve a látogatót, ahol szívesen lézeng, azaz az applikáción belül marad, mellyel az eljárás el is éri az elsődleges célját. 

Érdekesség, hogy a leszűkített mozgástartományban már kevés nézettséggel, interakcióval rendelkező tartalmakat is előszeretettel kínál fel a rendszer, mellyel még inkább egy személyre szabott élmény látszatát kelti. A felsorolt módszerek – és még ki tudja milyen trükkök – eredményeként vált a TikTok azzá a platformmá, amely átlagosan háromszor annyi ideig képes bent tartani a felhasználóit, mint az Instagram.

Nemcsak a fogyasztókat, hanem az előadókat (angolul: creatorok) is előszeretettel profilozza a rendszer, méghozzá igen nagy sikerrel. Az egyik legmeghökkentőbb módszer a creator arcának, kinézetének kiértékelése, mely meghatározza, hogy a platform valaha a mainstream közelébe engedi-e a tartalomgyártót. Ez azért fontos, mivel a fősodratot azon új felhasználók látják, akik megtartásánál kulcsfontosságúak lehetnek az első benyomások, és mint tudjuk, egy megfelelően attraktív kinézet nagyban hozzásegíthet a jó benyomás keltésében.

Miért éri meg vagy miért nem éri meg TikTokkernek lenni? És vajon meg lehet élni tartalomgyártásból a TikTokon?

Influenszerként két módon kereshetünk pénzt a TikTokon. Az első és talán legevidensebb a szimpla reklámbevétel, ami a nézettségünk méretéhez van igazítva. 

A TikTokon – ellentétben más platformokkal – kicsit máshogy működik ez a folyamat. Maga a TikTok nekünk sosem fog hónap végén átutalni egy komoly összeget egy fix dollár/nézői áralapon. Ahhoz, hogy a TikTokon influenszerként pénzt tudjunk keresni, csatlakoznunk kell egy úgynevezett Creater Fundhoz (magyarul: alkotói alaphoz). Ez a TikTok egy kifizető csatornája, ahova bárki jelentkezhet, feltéve, hogy betöltötte a 18. életévét, van minimum tízezer követője és volt legalább százezer aktív nézője az elmúlt 31 napban. Miután jelentkeztünk, várnunk kell egy pár napot, hogy elbírálják a fiókunk legitimitását. Ha a jelentkezésünket jóváhagyták, már tudunk havi szinten pénzt keresni tartalomgyártással. 

De mennyit is tudunk keresni egy bizonyos nézettség fölött? Ezek a számok igencsak változóak, így nincsen konszenzus azzal kapcsolatban, hogy lenne bármiféle kőbevésett összeg minden egyes néző után. Nagy átlagban 0,04 dollárt fizetnek minden ezer néző után, de ez nem mindig van így.

Ennek ellenére sajnos a Creater Fund Magyarországon még nem elérhető, de a terjeszkedése folyamatos. De akkor hogyan tud egy magyar influenszer megélni a TikTok-videók készítéséből? A válasz benne van a kérdésben. Egy influenszer nem feltétlenül csak vicces videókat csinál az interneten, hanem az emberek véleményét formálja. Ezért a véleményformálásért kisebb és nagyobb cégek egyaránt igen komoly összegeket hajlandóak fizetni. A TikTokkerek bevételének több mint 77 százaléka különböző promóciókból és fizetett reklámokból áll össze. Ez nem meglepő, hiszen sokkal jobban fizetnek ezek a platformon kívüli cégek, mint a Creater Fund. 

De a nagy kérdés, hogy megéri-e ezt csinálni vagy jobban járunk, ha inkább másba fektetjük az időnket és energiánkat? Ezt előre sosem lehet biztosan megmondani, de általában nem éri meg ez az irány. Sokan elkezdik, annak érdekében, hogy gyorsan jelentős nyereséget tudjanak termelni, de hosszú távon csak az igazán szerencséseknek, kreatívaknak és kitartóknak adatik meg ez a lehetőség – a nagy hangsúly a szerencsén van. A legtöbben az első TikTok-sikereik után megpróbálják a TikToknál jövedelmezőbb platformokra áthelyezni a követő bázisukat. Például a Youtube-ra, az Instagramra és a Facebookra, amelyek egy biztosabb jövőképet tudnak mutatni.

Tiktok-karrier egy kicsit másképp

A mi korosztályunkban (a szerzők 18 év alattiak – a szerk.) sajnos a legtöbb embernek fogalma sincs arról, hogy mi legyen a szakmája, és ehhez mit tanuljon az egyetemen. Sokan választanak jól ismert karrierutakat anélkül, hogy különösebb meggyőződésük lenne arról, miért is azokat preferálják. 

A TikTok sikere rámutat több fontos tényre, amit mi, fiatalok, kihasználhatunk a sikeres karrierválasztáshoz.

Világszinten rohamosan nő a közösségi média és a szórakoztatóipar. Ez pedig azt jelenti, hogy a benne lévő pénz és lehetőségek mennyisége is.

Ezt kétféleképpen is felhasználhatjuk. Először is megpróbálkozhatunk mi magunk is a tartalom gyártásával, amiről feljebb lehetett olvasni. Van viszont egy másik út, ami a fiatalok körében sajnos sokkal kevésbé ismert. Azok a munkák, amelyek például a TikTok „Neked” oldalak óriási sikerei mögött állnak. Ilyenek például az adattudományokkal foglalkozó munkakörök, gépi tanulási mérnökök, illetve szoftvermérnökök. Ezek a szakmák a 21. századi munkalehetőségek zászlóshajói(a Harvard egyetem üzleti lapja szerint a század legszexibb szakmája ), évről évre nő irántuk a kereslet a munkapiacon (2026-ban 28 százalékkal több munka lesz az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal szerint szerint). Mindemellett komoly (átlagban havi bruttó 1 millió.) fizetéssel járnak, nagy flexibilitással, hiszen mindössze egy számítógépre van szükség, tehát a föld bármely pontjáról elvégezhetőek. 

Természetesen ezek a szakmák a teljes munkaerőpiac csak kis részét teszik ki és nem mindenkinek valók. Mindenesetre mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy ne valaki másra várjon, aki majd odajön hozzá, hogy márpedig neked ez a szakma való, hanem, kutasson, keressen és legyen kíváncsi, mert rengeteg remek karrierlehetőség van. Ezekre azonban az iskola általában nem világít rá, nekünk kell felfedezni őket. 

Tipp: válasz valami tevékenységet amit szeretsz, majd keress rá, hogy milyen ahhoz kapcsolódó munkák léteznek, meg fogsz lepődni, mennyi izgalmas lehetőség van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kormány szerint lassabban nőhet a gazdaság, mint korábban remélték
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 12:49
Lassabb gazdasági bővüléssel számol a kabinet 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Hosszabb távon is lehet hatása az árrésstopnak? Oszkó Péter lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:50
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója április 8-án, kedden 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. A mindenkit foglalkoztató makrogazdasági témák mellett Oszkó Péterrel terveink szerint azt is átbeszéljük, milyen kilátásaik vannak ma Magyarországon a kis- és közepes vállalkozásoknak. Természetesen nem csak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Rossz hírrel indul az április az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:33
De nem mindegyiknek!
Makro / Külgazdaság Velük indult minden – nevek az MNB-alapítványok első vezető testületeiből
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:16
Jelenlegi és volt miniszterek, mostani és korábbi MNB-alelnökök, regnáló ÁSZ-elnök, a legfőbb ügyész felesége.
Makro / Külgazdaság Ennyit keresnek a magyarok a KSH szerint – Ön érzi?
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:41
2025 januárjában a bruttó és nettó keresetek egyaránt több mint tíz százalékkal emelkedtek, a reálkeresetek is nőttek az infláció ellenére – állítja a KSH.
Makro / Külgazdaság Lehangoló adatok: kivérzik a magyar export
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:30
2025 februárjában csökkent a kivitel volumene, miközben az import alig változott, így a külkereskedelmi mérleg az egy évvel korábbihoz képest jelentősen romlott.
Makro / Külgazdaság „Matolcsy György nagyon-nagyon sok mindent tud” – még visszaszállhat a kormányra az MNB-botrány
Privátbankár.hu | 2025. március 30. 15:19
Az MNB-alapítványok botránya, amely során mintegy 500 milliárd forint közpénz szívódott fel a gyanú szerint, a Klasszis Média Ez Viszont Privát című műsorában is részletesen szóba került.
Makro / Külgazdaság Trump drákói szigor bevezetésével kedvez a kis pajtásának
Buksza blog | 2025. március 30. 13:46
A Tesla lehet a nagy nyertese Donald Trump új importautóvámjának, ezen belül a Model Y SUV modell versenytársai másfél-kétmillió forinttal többe kerülhetnek, miután az új tarifák életbe lépnek.
Makro / Külgazdaság Modern korrupció: Nokiás doboz helyett MNB-s alapítványok – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. március 29. 14:51
Mi zajlott itt évekig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainál és cégeinél, amelyek átláthatatlan és kontroll nélküli működésére a független sajtó után az Állami Számvevőszék jelentései újra rávilágítottak? Hova lett 500 milliárd forint közpénz? A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt.
Makro / Külgazdaság Új esély zöld autóra: meghosszabbítják a céges e-autó támogatást
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 10:42
Áprilistól ismét lehet pályázni céges e-autó támogatásra a megmaradt keret erejéig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG