Jó lenne, ha maradnának, de azért meg kell dolgozni
A kancellár a Francois Hollande francia elnökkel folytatott megbeszélése előtti sajtónyilatkozatában hangsúlyozta: a görögországi helyzetről a nemzetközi hitelezők - az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap - által alkotott trojka szeptemberben elkészülő jelentése ad majd teljes képet, az azonban a jelentéstől függetlenül is biztos, hogy a vállalt kötelezettségeket mindenkinek be kell tartania. Bátorítani kell a görög kormányt a reformok folytatására - mondta Merkel.
Francois Hollande hozzátette: Franciaország és Németország egyaránt azt kívánja, hogy Görögország az euróövezet tagja maradjon, ehhez azonban Athén erőfeszítéseire is szükség van.
Merkel és Hollande - hallani sem akarnak Szamarasz ötletéről (Fotó: Az Európai Unió Tanácsa) |
Szamarasz mindent bevet
Antonisz Szamarasz görög kormányfő pénteken Berlinben, szombaton Párizsban tárgyal. A látogatásokat felvezető interjúkban (itt és itt) hangsúlyozta: Görögország az utolsó centig visszafizeti a nemzetközi hitelezőktől kapott kölcsönt, de több időre van szüksége a reformok végrehajtásához.
Szamarasz egészen odáig ment, hogy személyesen vállalt garanciát a nemzetközi hitelezőktől kapott kölcsön visszafizetésére - hogy ez alatt pontosan mit értett, az nem teljesen világos, tekintve hogy a mentőcsomagnak csak a következő részlete 31,5 milliárd euróra rúg, erre személyes garanciát legfeljebb igen masszív vagyoni háttérrel érdemes vállalni...
Nem lesz könnyű meggyőzni Európát
Wolgfang Schäuble német pénzügyminiszter egy csütörtöki nyilatkozatában elutasította a felvetést. Közölte, hogy az átalakításokra biztosított idő elnyújtása nem oldja meg a problémákat. Ugyanakkor hozzátette, hogy mindenekelőtt meg kell várni a trojka jelentését. Nemrég a holland pénzügyminiszter is úgy nyilatkozott, nem helyeselné, hogy az EU további haladékot adjon Görögországnak a költségvetési hiány lefaragására és a gazdasági reform végrehajtására.