A szocialista politikus kifejtette: a kormány módosító indítványa - amely a médiaalkotmány és a médiatörvény egyes, az Európai Bizottság által kifogásolt rendelkezéseit változtatná meg - nem tekinthető valódi megoldásnak, inkább megtévesztés. Példaként hozta, hogy a kabinet bár pontosítaná a regisztrációs szabályokat, egyúttal lehetőséget adna arra, hogy a médiahatóság egymillió forintos bírsággal sújtsa az azokat megszegő médiumokat.
Mandur László arról is szólt, hogy az MSZP határozati javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, kezdeményezve: a parlamenti pártok, a kormány és a szakmai érdekképviseletek részvételével működő eseti bizottság fél év alatt dolgozzon ki egy új, az európai uniós és alkotmányos jogelveknek megfelelő médiaszabályozási javaslatot. Hozzátette: bár a kormány igyekszik mielőbb elfogadtatni javaslatait a parlamenttel, a vitát ez nem zárja le, a szocialisták továbbra sem fogják szó nélkül hagyni a sajtószabadság csorbítását, és véleménye szerint a nemzetközi szervezetek sem.
Az MSZP-s politikus kiemelte, hogy a médiatörvényt csak az uniós joggal való összhang szempontjából vizsgáló Európai Bizottság mellett más nemzetközi szervezetek, így az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, továbbá a szakmai érdekképviseletek véleményét is figyelembe kellett volna venni a jogszabály módosításakor.
Vele egyetértésben Lendvai Ildikó a sajtótájékoztatón kifejtette: noha a kormány által beterjesztett változtatások az Európai Bizottság aggályait részben orvosolják, a médiatörvény a Magyarországon élők tájékozódási szabadságát továbbra is sérti. Mint mondta: "ezen a területen a kormány kísérletet sem tett a problémák megszüntetésére, a közmédiumok felszabadítására, a médiatestület egyoldalúságának feloldására, a gumiparagrafusok egyértelművé tételére."
A kabinet szerdán benyújtott javaslatát úgy értékelte: "az olyan, mintha csak kifestenék egy súlyos beteg körmeit, ahelyett hogy meggyógyítanák őt." Kifogásolta, hogy a médiahatóság utólag törölhet a nyilvántartásából sajtótermékeket, valamint hogy a módosítás értelmében a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményével kapcsolatos részletszabályokat az arányosságnak és a demokratikus közvélemény biztosításának megfelelően törvényben kell megállapítani. Lendvai Ildikó szerint azonban a magyar médiaszabályozásnak "eddig sem az volt a baja, hogy túl kevés regula van, hanem hogy túl sok, erre most még egyet ígérnek", ami véleménye szerint már a szerkesztői szabadságot veszélyezteti.
MTI