A képviselőcsoport egységesen százezer forintra büntette Warvasovszky Tihamért, Karsai Józsefet, Farkas Imrét és Lamperth Mónikát, mert nem szavazták meg a 13. havi nyugdíj megszüntetését is tartalmazó nyugdíjtörvényt május elején. Az MTI információi szerint az eset kapcsán vita bontakozott ki a frakció ülésén: többen sérelmezték, hogy prominens pártvezető nem vett részt a szavazáson.
A vita végül azzal zárult le, hogy a frakció megszavazta azt az indítványt, amely felkérte az elnökséget, tárgyalja meg a távolmaradások és a nemmel való szavazások ügyét. Ezt a döntést az MTI-nek többen úgy értelmezték, hogy a frakciótagok szeretnék, ha további következménye lenne "a kiszavazásoknak". Példaként azt említették, hogy akár a párt országos etikai bizottsága is vizsgálódhatna az ügyben vagy értesíthetnék a képviselőt delegáló helyi pártszervezetet is. Felhívták a figyelmet arra, hogy a frakciónak a pénzbírságon kívül nincs sok eszköze a képviselők szankcionálására.
Két szocialista képviselő, Baja Ferenc és Deák Istvánné nemmel szavazott, míg a szintén MSZP-s Warvasovszky Tihamér tartózkodott a gyes időtartamát két évre csökkentő szavazás során a parlamentben. Szintén tartózkodott a független Gyenesei István és Lengyel Zoltán. A törvénymódosítást 199 igen, 164 nem szavazattal és 3 tartózkodással fogadta el a parlament. A törvénymódosítás részletei>> |
Az MSZP-s képviselő az MTI-nek azt mondta, hogy nem ért egyet a 13. havi nyugdíj eltörlésével és a családi pótlék adó alá vonásával. Egy másik MSZP-s politikus, Farkas Imre tartózkodott. Ő korábban az egészségbiztosítási pénztárakról szóló, később visszavont törvényt sem szavazta meg. A szavazásnál nem volt jelen Karsai József.
Lamperth Mónika MSZP-s képviselő, volt önkormányzati miniszter átmeneti rosszullét miatt nem volt jelen, amikor a nevét olvasták, később felment az elnöki pulpitusra azzal, hogy szeretne szavazni, de erre már nem volt lehetősége.
EP-kampány: az EU is beszáll több százezer euróval
Hétfői áldozatok: gyes, gyed, családi pótlék
EP-választások: unalmasak a pártok!
Az EP-ben pont a képviselőkből van a legkevesebb
EP-választás: az MSZP 25%-ra számít
MSZP: kész a lista 2010-re
MTI, Privátbankár