Érthetetlen, hogy Magyarország miért maradt ki az Európai Unió gazdaságpolitikájának átfogó megújítására kialakított Európlusz paktumból. Különösen érthetetlen, hiszen az unió soros elnöke, Orbán Viktor "a jövő európai gazdasági rendszerének a pilléreit" jelöli ki az Euró Plusz Paktum - írja közleményében a szocialisták EP-képviselője, Tabajdi Csaba. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a "gazdasági koordináció új szakaszaként" értékelte.
Ha ez így van, akkor a magyar kormány miért marad ki ebből a folyamatból, miért csak kívülről szemléli a megújulást? - tette fel a kérdést az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője az Európai Parlament plenáris ülésén, a legutóbbi Európai Tanácsülés értékeléséről rendezett vitában.
Nem a diplomaták, a szakértők avagy a logisztikában részt vevők miatt áll rosszul a kormány a magyar EU-elnökség sikerre vitelében; van ugyanis számos sikere is a magyar elnökségnek, ám ezek nem a politikai dimenzióhoz, hanem a szakemberek komoly erőfeszítéseihez kötődnek – nyilatkozta Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a Duna Televízió reggeli műsorában. A magyar médiatörvényt az Európai Parlament többsége tulajdonképpen elítélte és további változtatásokat kért – itt néppárti képviselőknek is kellett a deklaráció mellett szavazniuk – mondta Mesterházy Attila, aki szerint nem lehet “oda leegyszerűsíteni a dolgokat”, hogy a szocialisták generáltak volna minden külföldi kritikát, kezdve Angela Merkel kormánya vagy az egyes néppárti politikusok megszólalásával, bezárólag a nemzetközi szervezetek, például az EBESZ vagy a most vizsgálódó ENSZ-raportőri csoport véleményével. |
Tabajdi Csaba kiemelte, hogy a javaslat adópolitikát érintő része nem az adókulcsok, hanem a társaságiadó-alap harmonizációjára vonatkozik, így nem zárja ki közvetlenül az adóversenyt. Az Orbán-kormány ugyanis erre a "hamis érvelésre alapozta Magyarország távolmaradását" - írja a szocialista politikus. "Ezért is populista politikai lépés a kimaradást az alacsony adókulcsok fenntartásának szándékával indokolni, túlhangsúlyozni az ezzel elérhető előnyöket. A magyar társaságiadó-kulcs regionális összehasonlításban átlagos. A külföldi vállalatok befektetési döntéseik meghozatalakor az adóterhelés mellett legalább ilyen mértékben veszik figyelembe az adott ország a gazdasági-, és jogi környezetének kiszámíthatóságát, a befektetések várható megtérülését veszélyeztető politikai kockázatokat" -így Tabajdi.
"Az Orbán kormánynak inkább ezen a téren kellene változtatnia: kiszámítható felelős gazdaságpolitikára, stabil jogi környezetre lenne szükség. Az Orbán kormány gazdasági populizmusa sok kárt okoz Magyarországnak, elriasztja a hazai és külföldi befektetéseket, ezért hátráltatja az új munkahelyek létrehozását és a gazdasági növekedés beindítását. Az is rossza jelzés, hogy Magyarország egyre távolabb sodródik az uniós együttműködés centrumától" - fogalmazott Tabajdi Csaba.