Mumbai: a terroristák 74 áldozattal végeztek
Legkevesebb ötven holttestet találtak az indiai hadsereg kommandósai pénteken a mumbai Tádzs Mahal szálloda elleni roham nyomán, míg az Oberoiban 24 halottat számláltak meg az ostrom befejeztével.
Mint a kommandósok parancsnoka sajtókonferencián elmondta, a holttestek mellett pénzt, lőszert és egy mauritiusi személyi igazolványt találtak. Közben két indiai tv-csatorna arról számolt be, hogy lövéseket hallottak Mumbai főpályaudvara környékéről, amely nem messze van a Tádzs Mahal szállodából. Ezt azonban a vasúti rendőrség cáfolta. Az RTL francia rádió jelentése szerint az Oberoi hotelből már előzőleg evakuálták az Air France légitársaság túszul ejtett húszfőnyi személyzetét. Ugyanitt öt olasz, öt kínai és két görög is visszanyerte szabadságát. A szállodát a biztonsági erők ellenőrzésük alá vonták, két terroristát megöltek, úgy tudják, több terrorista nincs már odabenn. A Tádzs Mahal szállodával kapcsolatban egyelőre bizonytalan hírek látnak napvilágot. Kiderült, hogy a hotelben még mindig bent van egy terrorista, kikapcsolta az áramot azon az emeleten, ahol rejtőzik, és fogságában tart két túszt, egy férfit és egy nőt.
Továbbra is folyik a tűzharc a mumbai zsidó központnál a kommandósok és az iszlamisták között. Ez utóbbi helyszín esetében feltételezik, hogy a terroristák egy izraeli rabbit és további három embert tartanak fogva. A legújabb, nem végleges indiai hatósági adatok szerint a szerda esti összehangolt terrorakcióknak legkevesebb 143 halottja és mintegy 300 sebesültje volt.
Gordon Brown brit kormányfő bejelentette, hogy nincsenek brit állampolgárok az iszlamisták fogságában, míg egy japán külügyi tisztviselő megerősítette, hogy valamennyi japán túsznak sikerült elmenekülnie. Korábban is előfordult már, hogy több egyidejű merényletet követtek el iszlamisták Indiában, de akkor a célpontok inkább piacok, parkok, hindu vallási ünnepek voltak. Manmohan Szingh indiai miniszterelnök csütörtökön "az Indiával szomszédos országokat bázisul használó csoportokat" tette felelőssé a támadásokért, mindenekelőtt Pakisztánra utalva. Panab Mukherdzsi indiai külügyminiszter azonban pénteken nyíltan kijelentette: pakisztáni elemek állnak az iszlám szélsőségesek támadásai mögött.
Ezt követően Juszuf Raza Gilani pakisztáni kormányfő indiai kollégájával folytatott telefonbeszélgetésében az iszlámábádi miniszterelnöki hivatal szerint "ismét határozottan elítélte a támadásokat, hangsúlyozva, hogy Pakisztán maga is a terrorizmus áldozata". A miniszterelnök szóvivője egyúttal bejelentette: a pakisztáni titkosszolgálat vezetője Indiába utazik, hogy segítse a támadások körüli nyomozást.
Az amerikai külügyminisztérium névtelenséget kérő tisztviselője szerint rövidesen amerikai nyomozócsoport indul Mumbaiba, azt azonban nem közölte, kikből, mely szervek munkatársaiból áll majd a csoport.
India visszautasította az izraeli hadsereg segítségét a túszok kiszabadítására. A Háárec című izraeli lap szerint Ehud Barak izraeli védelmi miniszter tett ilyen ajánlatot, és készen állt egy repülőgép az izraeli kommandósok számára. Újdelhi azonban nem fogadta el a segítséget. A lap mindazonáltal megemlítette, hogy Izrael és India hírszerző szervei együttműködnek az ügyben.
Mumbai: minden terroristát kivégeztek
Túszdráma Mumbaiban: több külföldit elengedtek
MTI