3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unióval való szakítás egyik alternatívájaként Nagy-Britannia hagyományos szövetségese, egykori gyarmata, Amerika felé akart fordulni, de kiderült, hogy ez nem is olyan egyszerű. Sem a kereskedelemben, sem a hírszerzési együttműködésben, amint ezt az elmúlt napok mutatták.

1946-ban Winston Churchill beszélt először speciális kapcsolatokról Anglia és Amerika között. Volt is miért: Amerika nélkül Anglia nem tudta volna megnyerni Hitlerrel szemben a háborút, utána pedig a szovjet veszéllyel kellett egész Európának szembenéznie, így kialakult a függés. A hidegháború után, amikor a veszélyek elmúltak, továbbra is igen szoros kapcsolatban maradt a két ország, és Theresa May újra a churchilli kifejezést használta, amikor Európa helyett hirtelen más kereskedelmi partnerek felé akart fordulni.

Újra függ tőle

A héten azonban a speciális kapcsolatok a lehető legnagyobb pofont kapták, amikor Amerikában idő előtt szivárogtak ki adatok a manchesteri merénylettel kapcsolatban, a Bloomberg által megszólaltatott, de neve elhallgatását kérő két brit kormánytisztviselő szerint. A tegnapi NATO-csúcson May meg is említette az ügyet Donald Trumpnak, és kifejezte aggodalmát, de viszonylagos óvatossággal.

Erre szüksége is van, hisz két héttel az általa kiírt rendkívüli parlamenti választások előtt hazai földön elkövetett súlyos terrorcselekménnyel kell szembenéznie, így sokkal nagyobb szüksége van az amerikai elnökre, mint bármikor korábban, hisz Európára nem számíthat már úgy, mint eddig. Keresi az új helyet országa számára a világban, de a gyarmatbirodalom már csak régi szép emlék, a földrajzzal pedig nehéz dacolni: Nagy-Britannia, még ha sziget is, igencsak Európában van, messze minden más kontinenstől.

Baklövés

Eközben országa dühös, amiért Amerikában kiszivárogtatták a manchesteri terrorista nevét idő előtt, ráadásul az általa használt bomba képét is közölték, miközben a brit rendőrség még azon dolgozott, hogy meghiúsítsanak esetleges további támadásokat ugyanattól az elkövetői hálózattól. A legfontosabb és legtitkosabb hírszerzési információk megosztása az egyik legfontosabb összekötő kapocs a szövetségesek között, így most ez nagyon nagy csapás a speciális kapcsolatokra.

Más gond is van

Ez az incidens azonban nem az egyetlen probléma: brit kormánytisztviselők szerint a kapcsolatok már hónapok óta nyomás alatt állnak, miután May és Trump januárban megegyeztek a Fehér Házban, hogy kidolgozzák egy olyan szabadkereskedelmi megállapodás terveit, ami 2019 márciusában életbe lép, amikor May felelőtlen módon esetleg minden megállapodás nélkül kivezeti országát az Európai Unióból.

Csakhogy azóta nem sok történt az ügyben, viszont az amerikai elnök továbbra is hajtogatja a protekcionista szólamokat, hangsúlyozva hogy Amerika összes kereskedelmi megállapodása rossz. Ráadásul Trump otthoni botrányai is megszaporodtak, így kisebb baja is nagyobb, mint Anglia kereskedelmi ügyeivel foglalkozni, és még azt a gárdát sem tudta beiktatása óta teljesen kiépíteni, akik ezekkel az ügyekkel normális körülmények között foglalkozhatnának.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG