
Aggódó hangot ütött meg a Standard & Poor's a ma ismertetett átfogó tanulmányában. A nemzetközi hitelminősítő - amely a minap negatívra rontotta Nagy-Britannia államadós-osztályzatának kilátását a Brexit kockázataira hivatkozva. Ennek egyik fő indoka, hogy a brit pénzügyi szolgáltatási ágazatba irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetéseknek csaknem a fele az EU-ból érkezik.
Az S&P adatai szerint a brit pénzügyi szektorban 1,4 millióan dolgoznak, az ágazat adja a személyi jövedelemadókból és társadalombiztosítási hozzájárulásokból eredő költségvetési bevétel 12 százalékát, emellett a hazai össztermék 3 százalékát meghaladó exporttal járul hozzá az éves brit nettó exportbevételhez.
Az S&P adatai szerint a brit pénzügyi szektorban 1,4 millióan dolgoznak, az ágazat adja a személyi jövedelemadókból és társadalombiztosítási hozzájárulásokból eredő brit költségvetési bevétel 12 százalékát, emellett a hazai össztermék 3 százalékát meghaladó exporttal járul hozzá az éves brit nettó exportbevételhez.
Európai pénzügyi központja?
A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy London a pénzügyi szolgáltatási piacok első számú globális központja, és az EU-n kívüli székhelyű bankcsoportok is rendszerint Londonból irányítják az Európai Unióban folytatott tevékenységüket.
A külföldi bankérdekeltségek egymást is vonzzák Londonba; a legtöbb külföldi bank azért települ a Citybe, mert más globális pénzügyi szolgáltató cégek is ott vannak - áll az S&P elemzésében.
A ház szerint azonban az esetleges Brexit után az európai pénzügyi szektor infrastruktúrájának tömegközéppontja jó eséllyel áttolódna Frankfurtba, Párizsba vagy Dublinba, és ezt a folyamatot valószínűleg gyorsítaná a szabad munkaerőmozgás korlátozása.