A WHO tizenöt tagú szakértői bizottsága hétfőn tartott újabb válságtanácskozást Genfben. A szakértők tanácsára Margaret Chan főigazgató úgy döntött, hogy az eddigi hármasról négyesre emeli a riasztási szintet - közölte Fukuda Keidzsi, a WHO egészségügy-biztonsági kérdésekben illetékes főigazgató-helyettese. A WHO szakértői bizottságának szombati rendkívüli ülésén még az a döntés született, hogy nem emelik a riasztás szintjét. Ugyanakkor a szakértők tanácsára a főigazgató nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a betegség terjedését.
Keidzsi hétfőn arra figyelmeztetett, hogy a világ egyetlen térsége sincs biztonságban a sertésinfluenza-vírustól, amely Mexikóban valószínűsíthetően 149 ember életét követelte. "Egy olyan korban, amikor az emberek repülőgéppel nagyon gyorsan utaznak szerte a világban, nincs olyan térség, ahova a vírus ne juthatna el" - mondta a főigazgató-helyettes, aki felszólította a világ országait, hogy fokozottan készüljenek. Hozzátette azonban, hogy a határok lezárása és utazási korlátozások bevezetése jelen pillanatban nem lenne helyes döntés. Hangsúlyozta azt is, hogy jelenleg nem tekintik elkerülhetetlennek a világjárvány kitörését.
Nincs magyar érintettje Mexikóban a sertésinfluenzás megbetegedéseknek - közölte hétfőn este Dehelánné Dörömbözi Teréz mexikóvárosi magyar nagykövet.Mint elmondta, a magyar képviselet a mexikói hatóságoktól azt az információt kapta, hogy a kórházban ápoltak között nincs magyar állampolgár, és a nagykövetségnél sem jelentkezett senki magyar a járvánnyal kapcsolatosan. |
A hatfokú skálán az 1-es az emberi esetek kis kockázatát jelenti, a 6-os pedig a kór erőteljes, hosszan tartó terjedését emberről emberre. A hármas szint azt jelzi, amikor egy állati vírus szórványos fertőzéseket okoz embereknél, de még nem alakul ki emberről emberre történő rendszeres vírusátadás, ami a nagyobb, közösségi szintű fertőzéseket előidézheti. A négyes fokozat azt jelenti, hogy egy új vírus által okozott, emberről emberre terjedő megbetegedés bukkant fel, amely képes közösségi szinten járványt előidézni, és a világméretű járvány kockázata jelentősen megnövekedett, de kitörése még egyáltalán nem biztos.
Utoljára 1968-ban volt világméretű influenzajárvány, a hongkongi influenza mintegy egymillió embert ölt meg szerte a világon.
ENSZ: világjárvány fenyeget
Új, világméretű járvány törhet ki a halálos sertésinfluenza vírustörzs terjedésével - figyelmeztetett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hétfőn New Yorkban. "Aggódunk, hogy ez a vírus új influenzajárványhoz vezethet (...) enyhe hatása is lehet, de esetleg súlyos is" - mondta a főtitkár. Ban Ki Mun azt mondta, még nem tudni, hogyan alakul a vírus terjedése, de az aggodalomra ad okot, hogy Mexikóban a legtöbb esetben fiatal és egészséges felnőtt halt meg a fertőzés miatt. Közölte, a világszervezet gyorsan és hatékonyan reagál az ügyben.
Közben 152-re emelkedett a gyaníthatóan az új típusú sertésinfluenza következtében elhunyt emberek száma Mexikóban - közölte José Angel Córdoba. A mexikói egészségügyi miniszter nem sokkal azt megelőzőleg arról beszélt, a járvány terjedésének üteme valószínűleg lassul. A múlt szombaton a betegségben elhunytak száma hat volt, vasárnap öt, míg hétfőn már három. Ezek az adatok csak a társadalombiztosítással rendelkezőkre vonatkoznak ugyan, de iránymutató lehet - magyarázta Córdoba.
Aki külföldön betegszik meg, ott menjen orvoshoz!
Ne a nagykövetséghez, hanem az orvoshoz forduljon az, aki külföldön a sertésinfluenza jeleit észleli magát, a diplomáciai képviseletek ugyanis nem tudnak érdemben segíteni a betegeknek - mondta Szelestey Lajos külügyi szóvivő. "Ha bárki észleli magán, hogy ilyen jelek jelentkeznek nála, akkor keresse fel a legközelebbi orvost. Ha bizonytalan, akkor jöjjön haza, és már a repülőtéren mutassa meg magát az egészségügyi hatóságoknak" - hangsúlyozta Szelestey Lajos. A szóvivő kiemelte: a diplomáciai képviseletek érdemben nem tudnak a betegeknek segíteni.
Az MTI kérdésére Szelestey Lajos kiemelte: a Külügyminisztérium egyelőre nem tud olyan esetről, hogy magyar állampolgár betegedett volna meg külföldön sertésinfluenzában.
Magyarországon hat olyan embert kezeltek kórházban, akiknél felvetődött, hogy az új influenzavírust hordozzák, azonban a vizsgálatok után kiderült, hogy nem influenzásak. A sertésinfluenzáról rendkívüli sajtótájékoztatót tart kedden délután a magyar egészségügyi miniszter, a tiszti főorvos és a Pandémiás Bizottság elnöke.
Bepánikolt a BUX a sertésinfluenzától
Biztonságos a magyar sertés
Egyre több áldozatot szed a sertésinfluenza
Rejtélyes influenzatörzs: már 60 halálos áldozat
MTI