További lépésekre lenne szükség az aggályos kérdésekben, azonban ennek semmilyen jelét nem adta a lengyel delegáció - jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke a tagállamok általános uniós ügyekben illetékes minisztereinek keddi luxembourgi találkozója után.
Az ülésen hivatalosan is meghallgatták a lengyel kormányt az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti, eddig példátlan jogállamisági eljárás részeként.
Mi az a 7. cikkely?A hetes cikk olyan, többlépcsős eljárást tesz lehetővé, amely - az európai uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén - végső soron akár az érintett ország szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat, ehhez azonban az összes többi tagállam egyhangú támogatására van szükség. A témáról a Privátbankár.hu-n itt írtunk bővebben is. >>> |
A záró sajtótájékoztatón az EU soros bolgár elnökségének képviselője azt mondta: nincs szükség újabb meghallgatásra, mert a felek mindegyike részletesen ismertethette a véleményét, elegendő idő állt rendelkezésre, ezért a következő találkozón a tárcavezetők értékelni fogják a helyzetet és döntenek a további lépésekről.
Nyitottak a párbeszédre
Timmermans szerint a bizottság és ő maga személy szerint is nyitott marad a párbeszédre. Szerinte Brüsszelnek és Varsónak nem kell mindenben egyetértenie, de elengedhetetlen a közös jövő szempontjából, hogy bizonyossággal ki lehessen mondani: elhárult az európai alapértékek rendszerszintű megsértésének veszélye Lengyelországban.
Az alelnök szerint a bizottság még határozhat úgy, hogy kötelezettségszegési eljárást indít a legsürgetőbb ügyben amiatt a konkrét jogszabály miatt, amelynek értelmében július elején kényszernyugdíjaznák a varsói legfelsőbb bíróság minden harmadik jelenlegi tagját.