1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Januárban 0,5 százalékkal mérséklődött az ipari termelés az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A termelés kismértékű csökkenéséhez elsősorban a járműgyártás kibocsátásának visszaesése, valamint a tavalyinál enyhébb január miatti kisebb fűtésigény járult hozzá. A járműgyártás termelése 2008 októbere óta először nem haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index – a decemberi 7,3 százalékos csökkenést követően – az előző hónaphoz képest januárban 2,1 százalékkal nőtt. Az előző év januárjához viszonyított, munkanaphatástól megtisztított index 2,7 százalékkal alacsonyabb volt. A Mercedes kecskeméti üzemének termelésbe állása várhatóan március végétől növelni tudja majd az ipari termelést, a kérdés csak az, hogy milyen mértékben adhat lendületet a termelésnek.

A belföldi eladások 0,8 százalékkal csökkentek

Az ipari export 2012 első hónapjában 0,8 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Az exportértékesítés felét a feldolgozóipar két alága adta. Januárban a feldolgozóipar exportjának több mint egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele 4,3 százalékkal bővült. Ezzel szemben a másik hasonló súlyú alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 15,9 százalékkal visszaesett. Az ipar belföldi értékesítése januárban 1,2 százalékkal mérséklődött 2011 azonos hónapjához viszonyítva. A feldolgozóipar belföldi eladásai januárban 0,8 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 januárjában az előző év azonos hónapjához képest a feldolgozóipar termelése gyakorlatilag stagnált, a csekély súlyú bányászaté 20,8 százalékkal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 7,4 százalékkal csökkent, főként az előző évinél enyhébb időjárás hatására.

A járműgyártás termelése 2008 óta először csökkent havi összehasonlításban

Januárban a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban regisztráltak termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő járműgyártás termelése 2008 októbere óta először nem haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét. A kismértékű visszaesés (1,1%) elsősorban az iparág januári termelésleállásával függ össze. A másik hasonló súlyú alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása az alágak közül a legnagyobb mértékben, 17,8 százalékkal csökkent, nagyrészt a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti exportkereslet visszaesése miatt.

A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egytizedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása számottevően, 13,2 százalékkal emelkedett, ehhez a hús- és baromfihús-feldolgozás és -tartósítás szakágazatok kiemelkedő teljesítménye is hozzájárult. Jelentős volumenbővülést regisztráltunk még a közepes súlyú gép, gépi berendezés gyártása (16,5%), valamint a gumi-, műanyag és nem fém ásványi termék gyártásában (14,1%) is, ahol mind a hazai és mind a külpiaci eladások kedvezően alakultak.

Az új rendelések is csökkentek

2012 januárjában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése kismértékben, 0,6 százalékkal csökkent 2011 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 0,5, az új belföldi rendelések 1,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól Az összes rendelésállomány 14,5 százalékkal emelkedett tavaly januárhoz képest.

2012 első hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 0,7 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében – a 2011. januári 5,2 százalékos létszámnövekedés után – 1,2 százalékos létszámcsökkenés mellett következett be. Idén januárban Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (9,9%), Nyugat-Dunántúlon (3,8%), valamint Észak-Alföldön (0,9%) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 0,1 és 4,4 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG