A volt miniszterelnök három, „nélküle elért” választási vereség után platformalapításával egyértelműen újra bejelentkezett a párt irányvonalának meghatározására. Ebben azonban nem csak az MSZP egyes meghatározó politikusai és a választópolgárok túlnyomó többsége, de a szocialista szimpatizánsok sem támogatják - tudtuk meg a Nézőpont Intézet elemzéséből.
Az MSZP a 2009-es és 2010-es választási vereségek után egyértelműen öndefiníciós válsággal küszködik, a pártnak sem a két nyári kongresszus, sem az amúgy régi arcokból álló új vezetőség nem tudott határozott karaktert adni. Mivel Gyurcsány Ferenc lemondását követően sem tudtak javítani népszerűségi mutatóikon, és a hitelességét vesztett korábbi kormányfő időleges háttérbe vonulása után is súlyos választási vereségeket voltak kénytelenek elkönyvelni, Gyurcsány joggal gondolhatja úgy, hogy elérkezett számára a fokozatos visszatéréshez szükséges „kegyelmi pillanat”.
A felmérést 2010. október 18-a és 21-e között készítette a Nézőpont Intézet, reprezentatív mintán, 1000 fő telefonos megkérdezésével. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően ą3,2 százalék. |
A Nézőpont Intézet által végzett felmérés számai ugyanis azt mutatják, hogy nem csak az érvényesen válaszolók döntő többsége, de az MSZP mellett ezidáig kitartó szavazók sem hisznek Gyurcsány „messianisztikus” képességében. Azon szocialista szimpatizánsok közül ugyanis, akik mindkét politikust ismerik, mindösszesen 35 százaléknyian tartják alkalmasnak Gyurcsányt arra, hogy a párt megmentője legyen – míg Botka László szegedi polgármesterben több mint kétszer ennyien, 78 százaléknyian bíznak.
forrás: Nézőpont Intézet
Mindezek alapján kijelenthető: bár az ex-kormányfő rendelkezik azon kommunikációs, szónoki képességekkel, mellyel a jelenlegi határozatlanság helyett képes lenne újra egyedi imázst kölcsönözni a pártnak, továbbra is képtelen megszabadulni külső és belső hitelességi deficitjétől. Előbbire bizonyíték, hogy a válaszadók 84%-a nem bízik egy Gyurcsány-vezette MSZP megerősödésében. Utóbbira az, hogy platformalapítási tervét a szocialisták számos vezető politikusa minimum távolságtartással fogadta, arról egyértelmű döntés sem a választmányban, sem az elnökségben nem született. A párttal szimpatizálók 65 százaléka pedig kifejezetten bizalmatlan korábbi vezetőjével kapcsolatban – míg Botkánál ugyanez az arány csak 22 százalék. Gyurcsány ambiciózusságát, szűk, de kitartó támogatói hátterét és az MSZP jelenlegi útkeresését összevetve azonban érzékelhető: előbb-utóbb kenyértörésre kerülhet sor.
Privátbankár