1p
A szocialista szavazók 16 százaléka véli úgy, hogy Gyurcsány Ferenc lehet az MSZP megmentője, ezzel szemben Botka Lászlót 46 százalék gondolja, hogy Botka László személye jelenti a megoldást
A szocialista szavazók 16 százaléka véli úgy, hogy Gyurcsány Ferenc lehet az MSZP megmentője, ezzel szemben Botka Lászlót 46 százalék gondolja, hogy Botka László személye jelenti a megoldást - áll a Nézőpont Intézet felmérésében.

A volt miniszterelnök három, „nélküle elért” választási vereség után platformalapításával egyértelműen újra bejelentkezett a párt irányvonalának meghatározására. Ebben azonban nem csak az MSZP egyes meghatározó politikusai és a választópolgárok túlnyomó többsége, de a szocialista szimpatizánsok sem támogatják - tudtuk meg a Nézőpont Intézet elemzéséből.

Az MSZP a 2009-es és 2010-es választási vereségek után egyértelműen öndefiníciós válsággal küszködik, a pártnak sem a két nyári kongresszus, sem az amúgy régi arcokból álló új vezetőség nem tudott határozott karaktert adni. Mivel Gyurcsány Ferenc lemondását követően sem tudtak javítani népszerűségi mutatóikon, és a hitelességét vesztett korábbi kormányfő időleges háttérbe vonulása után is súlyos választási vereségeket voltak kénytelenek elkönyvelni, Gyurcsány joggal gondolhatja úgy, hogy elérkezett számára a fokozatos visszatéréshez szükséges „kegyelmi pillanat”.

A felmérést 2010. október 18-a és 21-e között készítette a Nézőpont Intézet, reprezentatív mintán, 1000 fő telefonos megkérdezésével. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően ą3,2 százalék.
E „legitimációs alap” mellett az egykori pártelnök-miniszterelnök már idejekorán igyekezett támogatói bázist szervezni a baloldalon: ennek jele volt először a Magyar Demokratikus Charta, majd utóbb – az MSZP-n belül életre hívni szándékozott – Demokratikus Koalíció Platform. A jól körülhatárolható törzsközönségből álló és általuk támogatott kezdeményezések azonban – annak ellenére, hogy Gyurcsány folyamatosan a „nyitás politikáját” hirdeti – be is szűkítik mozgásterét.

A Nézőpont Intézet által végzett felmérés számai ugyanis azt mutatják, hogy nem csak az érvényesen válaszolók döntő többsége, de az MSZP mellett ezidáig kitartó szavazók sem hisznek Gyurcsány „messianisztikus” képességében. Azon szocialista szimpatizánsok közül ugyanis, akik mindkét politikust ismerik, mindösszesen 35 százaléknyian tartják alkalmasnak Gyurcsányt arra, hogy a párt megmentője legyen – míg Botka László szegedi polgármesterben több mint kétszer ennyien, 78 százaléknyian bíznak.


forrás: Nézőpont Intézet

Mindezek alapján kijelenthető: bár az ex-kormányfő rendelkezik azon kommunikációs, szónoki képességekkel, mellyel a jelenlegi határozatlanság helyett képes lenne újra egyedi imázst kölcsönözni a pártnak, továbbra is képtelen megszabadulni külső és belső hitelességi deficitjétől. Előbbire bizonyíték, hogy a válaszadók 84%-a nem bízik egy Gyurcsány-vezette MSZP megerősödésében. Utóbbira az, hogy platformalapítási tervét a szocialisták számos vezető politikusa minimum távolságtartással fogadta, arról egyértelmű döntés sem a választmányban, sem az elnökségben nem született. A párttal szimpatizálók 65 százaléka pedig kifejezetten bizalmatlan korábbi vezetőjével kapcsolatban – míg Botkánál ugyanez az arány csak 22 százalék. Gyurcsány ambiciózusságát, szűk, de kitartó támogatói hátterét és az MSZP jelenlegi útkeresését összevetve azonban érzékelhető: előbb-utóbb kenyértörésre kerülhet sor.

Privátbankár

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG