Dániában elsősorban a szezonális mezőgazdasági munkákra, az építőiparba, a fémiparba várnak munkaerőt, valamint a szolgáltatás terültén, ahol a kínálat további bővülésére lehet számítani - mondta a szakember hozzátéve, hogy a szolgáltatásokon belül a pék, a szakács, a felszolgáló, az autófényező, a fodrász szakmákban tapasztalható munkaerőhiány.
A dániai munkavállaláshoz szükséges a dán, de legalább az angol vagy a német nyelv ismerete, de megfelelő szaktudás nélkül sincs sok esélye a külföldi munkavállalónak, akiket a munkakeresésen túl praktikus tanácsokkal is segítik a workindenmark.dk, valamint a seasonalwork.dk honlapok - jegyezte meg.
Az EURES-menedzser szerint, bár konkrétan nem lehet meghatározni az Európai Unióban dolgozó magyarok számát az engedélykötelezettség megszűnése miatt, nagyságrendjük 100 ezres lehet, a magyar munkaképes lakosság mintegy 2,5 százaléka.
A szakember elmondta: csökkent ugyan a külföldön dolgozó magyarok száma, tömeges hazaáramlást a gazdasági válság miatt nem tapasztaltak. Hozzátette: a magyar munkavállalók külföldön is jogot szerezhetnek álláskeresési ellátásra, ezért amíg ez kitart, inkább ott keresnek munkát. A külföldi munkavállalás iránt viszont 8-10 százalékkal nőtt az érdeklődés az EURES magyarországi irodáiban. A magyarok elsősorban angol, illetve német nyelvterületen keresnek külföldön állást. Az elsődleges célország Nagy-Britannia, Ausztria , Németország és Hollandia, valamint a nyári szezonban a mediterrán térség országai, például Ciprus és Olaszország.
A tapasztalatok szerint leginkább az ír építőipar lassulása miatt jelentősen csökkent az ott dolgozó külföldiek, így a magyarok száma is, a többi országban azonban nem nagyon változott - mondta Kalmár András. Dánia a tizenkettedik tagállam, amely eltörli a munkaerő szabad áramlásának akadályait.
A 2004-ben belépett országok munkavállalóit Nagy-Britannia, Írország és Svédország már a csatlakozás óta korlátozás nélkül engedi területére. Spanyolország, Portugália, Görögország és Finnország 2006-ban csatlakozott hozzájuk, míg Franciaország, Olaszország, Hollandia és Luxemburg később döntött erről.
A csatlakozási tárgyalásokon kialkudott feltételek szerint a munkaerőpiaci korlátozásokat még fenntartó uniós tagországoknak legkésőbb e hónap végéig jelezniük kell az Európai Bizottságnak, ha az intézkedéseket folytatni akarják. Ezt azonban csak kiemelten nyomós ok, a piac súlyos zavara esetén határozhatják el.
A régebbi uniós tagországok közül eddig Ausztria és Németország jelezte, hogy továbbra is élni kívánnak bizonyos korlátozó intézkedésekkel. Belgium már korábban részlegessé tette a korlátozásokat. Csütörtöki belga lapértesülések szerint Belgium nem hosszabbítja meg az öt éve európai uniós taggá vált kelet-európai országok, köztük Magyarország munkavállalóit még sújtó korlátozásokat.
Munka nélkül maradnak az európaiak
Zöld az út Belgiumba
Fél év múlva véget érhet a recesszió
Továbbra is regisztráció kell a britekhez
10-ig meg sem áll a munkanélküliség
Több és idősebb munkanélküli
Külföldi munka: egyre több a hoppon maradt
MTI