6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német Welt szerint fordulóponthoz érte Orbán Viktor rendszere. Az uniós pénz és a külföldi befektetések elfedték a problémákat, amelyek most kezdenek igazán látszani. 

„Magyarország, mintha megbénult volna – Fordulópont Orbán rendszerében” címmel jelent meg elemzés Magyarország gazdasági helyzetéről a német Weltben.

A szerző úgy látja, hogy a magyar gazdaság súlyos válságban van, ez a helyzet pedig az uniós források befagyasztása, az exportágazatok gyengélkedése és a befektetők elbizonytalanodása miatt alakult ki. A 2023-ban recesszióba került gazdaság 2024-ben is legfeljebb stagnálást mutatott. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője így jellemezte a helyzetet:

„Olyan, mintha az ország egy növekedésmentes zónában ragadt volna.”

A magyar gazdaság visszaesése fordulópontot jelenthet, hiszen a rendszerváltás óta megszokott dinamizmus helyett most gazdasági megrekedés tapasztalható. Az évtizedeken át tartó felzárkózási folyamat – amely elvileg a nyugat-európai életszínvonal elérését célozta – lelassult, és komoly kihívást jelent Orbán Viktor számára, aki a 2026-os újraválasztására készül.

A cikk szerint az Orbán-rendszer erősen központosított állama ugyan rövid távon hozzájárult a gazdasági növekedéshez, hosszú távon fenntarthatatlan terheket rótt az országra. Korábban az alacsony kamatok, a magas külföldi befektetések és az uniós támogatások elfedték a strukturális hiányosságokat, de ezek a problémák mostanra élesen kirajzolódtak.

Pénzpumpálással készül Orbán Viktor 2026-ra?
Pénzpumpálással készül Orbán Viktor 2026-ra?
Fotó: MTI

A vállalati szektorban érezhető bizonytalanság miatt 10 százalék feletti mértékben csökkentek a beruházások. A kis- és középvállalkozások – amelyek a korábbi években az állami támogatásokból finanszírozták a beruházásaikat – kivárnak, mivel nem tudják, hogy számíthatnak-e újabb támogatási programokra. 

Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza úgy fogalmazott: „A kormány sajnálatos módon túl nagy szerepet játszik a gazdaságban. Sokkal dominánsabb, mint a legtöbb uniós országban.” A magas kamatok és a gyenge forint szűk mozgásteret hagynak a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), hogy kedvezőbb feltételeket teremtsen a piac számára.

A cikk szerint a magyar gazdaság másik gyenge pontja, hogy túlságosan támaszkodik az autóiparra és az exportpiacokra. Utóbbiak – különösen a német autóipar – válsága miatt csökkent az ipari termelés, ami kettős csapást mért a gazdaságra a kevesebb exportbevétellel és a visszaeső beruházásokkal. Kedden mutattuk be, hogy tavaly novemberben az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari exportértékesítés 31 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 17,3 százalékkal esett vissza:

A Welt cikke szerint a kormány adópolitikája szintén hozzájárul a gazdaság bénult állapotához. A 2010 óta bevezetett különadók és nyereségelvonások elsősorban a külföldi vállalatokat terhelik. Ezek, az eredetileg ideiglenesnek szánt intézkedések – például a bankok, energiacégek és áruházláncok különadói – tartós elemként épültek be a gazdaságba. A cikk példaként említi a Spart, amely Magyarországon veszteségessé vált.

„A vállalkozások nem tudnak tervezni és beruházni, ha nem tudják, hogy hat hónap múlva újabb adót vezet-e be a kormány” – mondta Virovácz Péter.

Az elemzés keimeli, hogy a különadók végső soron a fogyasztókat is sújtják, mivel a cégek a költségeiket áthárítják a rájuk áremelés formájában. Az elmúlt két évben az élelmiszerárak akár 50 százalékkal is emelkedtek, ami jelentős terhet ró az alacsony jövedelmű háztartásokra.

A decemberi inflációs adatok is kedvezőtlenek: az éves infláció 4,6 százalékos emelkedést mutatott, amelyhez hozzájárult a forint gyengülése is. A cikk szerint a magas importárak miatt rövid távon nem várható jelentős javulás. Kedden a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mforon elemeztük a legfrissebb inflációs adatokat: a kormányzati kommunikációban a 2023-as magas inflációhoz képest kiemelték a csökkenést, de az alapvető termékek és szolgáltatások ára továbbra is jelentősen emelkedik.

A német lap arra is kitér, hogy súlyosbító tényezőként hat az Európai Unió által befagyasztott 22,5 milliárd eurónyi támogatás, amelyeket a jogállamisági problémák és a korrupció elleni elégtelen fellépés miatt tartanak vissza. Egymilliárd eurónyi támogatás végleg elveszett 2024 végén. A cikk idézi Daniel Freundot, a német Zöldek EP-képviselőjét, aki szerint: „Orbán rendszere szinte kizárólag az EU-pénzekre épül.”

A szerző úgy látja, hogy a magyar kormány tisztában van a helyzet súlyosságával, és 2025 második felétől új gazdaságélénkítő intézkedések bevezetését tervezi, például támogatott hiteleket kínál a kisvállalkozásoknak.

Németh Dávid úgy véli: „A kormány üzenete egyértelmű: minél több pénzt akarnak a gazdaságba pumpálni a választások előtt, hogy a szavazók úgy érezzék, a gazdaság erősödik.”

A cikk végül Orbán Viktor nemzetközi stratégiáját is elemzi. A decemberi, Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel való találkozó egy új diplomáciai irányvonalat jelezhet. „Ha Trump valóban Orbánt tekinti az EU első számú kapcsolattartójának, az jelentős előnyt jelenthet Magyarországnak” – magyarázta Virovácz Péter. Azonban Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szintén szoros kapcsolatot ápol Trumppal, így kérdéses, hogy Orbán számítása beválik-e.

Lapcsoportunk állandó szerzője, Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár a tavalyi évet vizsgáló elemzésében hasonló eredményre jutott, mint a német lap. A korábbi MNB-elnök szerint tavaly a gazdaságpolitika továbbra is erőltetett optimizmusra épült, miközben a valós adatok és a beruházási visszaesés óvatosságra intették a vállalati szektort. Ráadásul a belső gazdaságpolitikai hibák mellett az EU-forrásokhoz való hozzáférés akadályozottsága is jelentősen hozzájárult a gyenge gazdasági teljesítményhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felemás hír érkezett Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 17:33
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásokkal összhangban nőtt az éves fogyasztóiár-emelkedés mértéke decemberben.
Makro / Külgazdaság Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kéri Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 08:07
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetne, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikérjük Kéri László véleményét, ám ahogy eddig, önök is kérdezhetnek – ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG