1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miért annyira fontos az eurózóna Németországnak? Mikor unják meg, hogy finanszírozzák a bajban lévőket?
Németország a makroadatok alapján nagy profitra tett szert az euróövezet létrejöttével, exportjának növekedése és a vállalatainak eredményessége a duplájára nőtt. Az euróövezet kudarca azonban nagy bajba sodorná a német exportot, ami a gazdaság vesztét okozná.

Mit adott az EU Németországnak

Németország teljes exportja 1990-től 1997-re 30,5 százalékkal nőtt a német statisztikai hivatal szerint. Utána, 2000 és 2007 között a német kivitel 62 százalékkal 965 milliárd euróra gyarapodott. Vagyis az export növekedésének üteme kétszeresére gyorsult ahhoz képest, amit az utolsó euróövezet nélküli évtizedben produkált. A behozatal növekedése mindkét korszakban elmaradt az exportétól, de a német külkereskedelem többlete 1990 és 1997 között csak 8,5 százalékkal nőtt, ám 2007-ben a 195,4 milliárd eurós többlet már több mint a háromszorosa volt a 2000-esnek.

A Németország és a világ közti kereskedelem ilyen alakulásának sok oka van, de az euróövezet létével való összefüggés szembeötlő. A döntő mozzanatnak azonban mégis az tűnik, hogy a német export a felvevőpiacok számára olcsóbbá vált, miközben azok termékeinek német piacra juttatása megdrágult, vagyis megnehezült.


Forrás: Eurostat/Privátbankár

Abban az esetben ugyanis ha nem lenne euró, akkor a német márka bizonyára drágább lenne más valutákhoz képest, mint a gyengébb euróövezeti tagok teljesítményével terhelt euró.  A német márka sokkal drágább lenne, mint a drachma vagy az escudo, de ehelyett ma a német, a görög és a portugál valuta egy és ugyanaz: az euró. Más szóval: az euróövezet olcsóbbá teszi a német exportot általában a külvilágba és duplán olcsóbbá a "periféria" országaiba, és drágábbá teszi a "periféria" exportját az ellenkező irányba.

Ugyanezért a német cégek meglévő külföldi működőtőke-beruházásai 1990-ben a német GDP 8,9 százalékával voltak egyenértékűek, az elmúlt évtized második felére viszont meghaladták a 35 százalékát. Ezenközben a világátlag 9 százalékról csak 26 százalékra nőtt. A német külföldi beruházások 1990 és 2000 között 360 milliárd euróval, 2000 és 2009 között viszont már majdnem 500 milliárd euróval nőttek, elérve a 985 milliárd eurót a Bundesbank adatai szerint. Így Németország munkahelyeket is exportálhat, amelyeknek a költsége kisebb a hazaiakénál.

Az eredmény: a német vállalatok összes adózott eredménye 1997 és 2007 között több mint a kétszeresére nőtt, aránya a nemzeti jövedelemhez képest 27 százalékról 34 százalékra nőtt. A frankfurti értéktőzsde összesítése szerint a fő mutatóban, a DAX-30-ban lévő cégek 2001-ben 11,6 milliárd euró, 2007-ben 28,1 milliárd euró osztalékot fizettek ki, ez 2009-ben 20 milliárdra csökkent, de idén várhatóan ismét eléri a 2007-es szintet. A német cégek összes profitja 1997-ben a forgalom 3,5 százalékát, a mérlegfőösszeg 7,2 százalékát érte el, 2007-re az arány 5,1 százalékra, illetve 9 százalékra javult.

Németországnak is szüksége van az unióra

A majdnem 82 millió lakosú Németországban évente 300 ezerrel kevesebb gyerek születik, mint amennyi a népesség stabilitásához kellene. Németország öregszik: a tőke hosszú távon nem számíthat a hazai piacra. Ezért a német gazdaság minden tétjét az exportra tette. Ehhez viszont erős versenyképesség kell.

A német áruk minősége méltán tekintélyes világszerte, azonban egyebek közt éppen a népesség szerkezetének változása, a fiatal szakemberek növekvő hiánya miatt a német export nem a legfejlettebb technológiákból, hanem az úgynevezett közepesen fejlett technológiájú cikkekből igazán erős, vagyis azokból, amelyek piacán mind nagyobb a felzárkózó gazdaságú országok versenye. A német gazdaság a versenyelőnyt tehát költségcsökkentéssel tarthatja meg, amelynek egyik pillére az euró árfolyama, a másik a hazai munkaköltség.


Forrás: Eurostat/Privátbankár

Németországban az egy főre jutó átlagos kereset vásárlóértéke tavaly közel 5 százalékkal kisebb volt, mint 2000-ben. Ez nem a válság következménye: 2001 óta már majdnem minden évben csökkent a reálkereset évi 0,2-1,7 százalék közötti ütemben. Az osztozkodás megváltozott a tőke és a munka között a munka kárára: a német nemzeti jövedelemhez képest a nominális bérek aránya 2000-ben 72,9 százalék volt, tavaly 67,6 százalék a német szakszervezetek kutatóintézete szerint.

Ehhez járul az elkölthető, azaz nettó jövedelem relatív csökkenése elsősorban a kisebb jövedelműeknél az adó- és járulékreformok miatt, továbbá - következésképp - az állami jóléti gondoskodás korlátozása miatt, plusz az infláció. A lakosság legszegényebb 10 százalékának jövedelme 1992 óta 12 százalékkal csökkent, a leggazdagabb 10 százalék jövedelme 31 százalékkal nőtt, a középosztály aránya 2000 óta a lakosság 54 százalékára csökkent 62 százalékról. Többet kell dolgozni kevesebb pénzért: a hazai lakossági fogyasztás egy évtizede gyakorlatilag stagnál, hogy az export szárnyalhasson. Így azonban, ha az export bajba kerülne az euróövezet kudarca miatt, akkor a német gazdaság menthetetlenné válhatna.

 

 


MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG