Nem húzza ki görög költségvetés a nyárig, már hamarabb kifuthat a pénzéből az új kormány, ha folytatja az EU és az IMF támogatásáért cserébe vállalt szigorítások feloldását - állítja a Financial Times (FT).
Gideon Rachman, a FT publicistája szerint a most megalakult athéni kormány híve lett a múlt század nyolcvanas éveiben a „vudu közgazdászok” által papolt azon – később csúfos kudarcot valló – megoldásnak, hogy elég csökkenti az adókat s ez megoldja a többi gazdaság bajt, és lendületet ad a növekedésnek. A Napi.hu által idézett tanulmány szerzője szerint a gond az, hogy Görögország jóval alacsonyabb szintről, sokkal gyengébb helyzetben kezd kísérletezni azzal a csodatevéssel, amibe az USA harmincöt évvel ezelőtt – Ronald Reagan elnöksége idején – belefogott. Így viszont a kudarc is gyorsabban jöhet.
Unortodox (vissza)lépések
Sokan abban bíztak, hogy Alekszisz Ciprasz, a radikális baloldali Sziriza vezetője hatalomra kerülésével békülékenyebb hangot üt meg az EU-val és főként Németországgal, a megszorításokra alapuló segélyprogram fő támogatóival szemben. Ehelyett leállították a legnagyobb görög kikötő és a domináns közüzemi szolgáltató többségi tulajdonának eladását. Újraindítják az állami műsorszolgáltatót, amelyet elszálló költségei miatt az előző kormány bezárt. Visszavesznek több ezer közalkalmazottat, akiket azért kellett elbocsátani, mert az EU-ECB-IMF trojka szerint túlságosan nagyra duzzasztott a közszféra.
A vészjósló jelek máris gyülekeznek: a nyugdíjalap bevétele a 2013. novemberi 2,155 milliárd euróról 435 millióra zuhant 2014 novemberére a hivatalos statisztikai adatok szerint. Ilyen körülmények között meglehetősen kockázatos, hogy a kormány megszünteti a recept- és a vizitdíjat és újra bevezeti a kollektív szerződések rendszerét. Ugyancsak bejelentett intézkedés, hogy visszaállítják a nyugdíjak korábbi szintjét és visszahozzák a 751 eurós (234 ezer forint) havi minimálbért, amit a trojka nyomására vittek le 589 euróra (184 ezer forint).
Kihegyezett büdzsé
A kormány szerint a fenti intézkedések összesen 12 milliárd euróba kerülnek, amit részben a költségvetési bevételek átcsoportosításával, részben az illegális benzinkereskedelem visszaszorításával teremtenének elő. Hogy komoly a gond, azt jelzi, hogy Gjorgosz Romaniasz a kormány társadalombiztosításért felelős minisztere csütörtökön arról beszélt, hogy a nyugdíjfizetések "kicsit feszesek lesznek" márciusban. Szakértők szerint ez azt jelenti, hogy patikamérlegen kell kiegyensúlyozni a kiadásokat és a bevételeket. A lehetőségek szélesítését Janisz Varufakisz pénzügyminiszter a 4,5 százalékos elsődleges - adósságtörlesztés nélküli - költségvetési többlet 1-1,5 százalékra csökkentésében látja, aminek hatására a büdzséből nagyjából 7-8 milliárd euróval költhetnének többet.
A fentiek miatt gyors bukást prognosztizálnak mind többen. Az IMF egyik vezető közgazdásza a január közepi davosi világgazdasági fórumon úgy becsülte, hogy az új athéni kormány júliusig tudja finanszírozni kiadásait anélkül, hogy összeütközésbe kerülne hitelezővel, ám akkor még nem voltak ismertek az új kormány első intézkedései. Miután a kormány elutasította az újabb 7 miliárdos hitelrészletet, az összeomlás ideje közelebb került. Varufakisz szerint a további alkudozás arról, hogy mit tegyenek a pénzért cserébe, szerintük sehova se vezet, csak továbbgörgeti a megoldhatatlan gondokat. Ehelyett az egész programot újra akarják tárgyalni. Ez azonban hosszú huzavona lesz. S ha sikerül is kihúzni nyárig, augusztusban épp hétmilliárd eurós adósságtörlesztés válik esedékessé.
Gideon Rachman szerint Ciprasz győzelmét nagy ováció fogadta, ám ha a Sziriza próbálkozása elbukik, majd előkerülnek a jól ismert összeesküvés-elméletek, s szó sem esik majd arról, milyen nagy tempóban látott hozzá az új görög kormány a pénzügyi összeomlás előkészítéséhez – írja az FT cikkét ismertetve a Napi.hu.
Ha a vélekedések valóra válnak, a csalódás és feltüzelt indulatok okán korántsem biztos, hogy a béke szent helye lesz a nyáron Hellász - korántsem biztos, hogy a görög szigetvilág lesz a legjobb választás a nyári pihenésre.