"A magyar nemzetiségű polgárok attól tartanak, hogy megbüntetik őket, ha a közéletben anyanyelvüket fogják használni, még annak ellenére is, hogy a törvény azt mondja: fizikai személyek nem büntethetőek" - nyilatkozta Hájos Zoltán polgármester újságíróknak a találkozó után. Szerinte ilyen aggodalmak mind a közéletben, mind a magánéletben vannak.
"A dunaszerdahelyi városi hivatal alkalmazottainak aggályaik vannak azzal kapcsolatban, hogy beszélhetnek-e a polgárokkal magyarul. A polgároknak pedig kétségeik vannak afelől, hogy használhatják-e anyanyelvüket. Ez befolyással van az emberek mindennapi életére" - fejtette ki Hájos.
Elmondta: a szakértők leginkább az oktatásügy, az iskolák helyzete iránt érdeklődtek, amelyekben a kisebbségi tanítóknak, tanároknak ezentúl két nyelven kell vezetniük a dokumentációt, ami jelentős többletmunkát igényel részükről. Hájos szerint politikai kérdésekről a találkozón nem volt szó.
A Velencei Bizottság négytagú küldöttsége hétfőn kezdett kétnapos tájékozódó látogatást Szlovákiában az államnyelvtörvény ügyében. A látogatás során Pozsonyban és Dunaszerdahelyen tisztázó jellegű beszélgetéseket folytatott a nemzeti kisebbségek, a civil szervezetek és az állami szervek képviselőivel.
A Velencei Bizottság újabb háttéranyagot kért a szlovák kormánytól, amire a szakvélemény kidolgozásához van szükség - közölte újságírókkal a látogatás végén Sergio Bartole, a küldöttség tagja.
A szakvéleménnyel első ízben a Velencei Bizottság márciusi plenáris ülése fog foglalkozni, de nem várható, hogy a szlovák államnyelvtörvény ügyét mindjárt le is zárják.
"Ez nemcsak tőlünk függ, hanem a szlovák kormánytól is, amelynek még újabb háttéranyagot kell átadnia nekünk, s ezeket pedig le kell fordítani" - mutatott rá a jogi szakértő.
Újabb vizsgálódás a szlovákiai nyelvtörvény körül
Fico figyelmezteti Orbánt, de bízik a jövőben
Diplomáciai siker a szlovák nyelvtörvény?
MTI