3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az AfD párt támogatottsága már gyakorlatilag egy szinten van a CDU-éval Szász-Anhaltban, ahol ma vannak választások. A győzelemre is esélye van, de hatalomra nem kerülhet, mivel egyetlen párt sem hajlandó szövetkezni vele.

Tartományi törvényhozási (Landtag-) választás kezdődött vasárnap reggel a németországi Szász-Anhaltban.

Fej-fej mellett

Az ország keleti részén, az egykori NDK területén fekvő tartományban vagy a Kereszténydemokrata Unió (CDU), vagy a jobbközép néppárttól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) szerzi meg a legtöbb szavazatot. (Az AfD a jobbközép CDU-tól jobbra áll politikailag, elemzők egy része a radikális jobboldalhoz sorolja. A párt ezt vitatja - a szerk.) 

A felmérések alapján a CDU támogatottsága a 25-30 százalékos sávban van, az AfD-é 24-26 százalék körüli.

(Illusztráció)
(Illusztráció)

A magdeburgi Landtag többi pártja nagyságrendekkel kisebb, 10 százalék körüli eredményre számíthat. Új szereplő lehet a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP), amely tíz év után ismét bejuthat a tartományi gyűlésbe.

Az utolsó főpróba 

A Landtag-választás Szász-Anhaltban

a német pártok utolsó megmérettetése a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás előtt.

A CDU győzelme stabilizálhatja az országszerte kevéssé népszerű Armin Laschet pártelnök pozícióját, akit áprilisban, hosszú belső viták után tettek meg a CDU és a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) közös kancellárjelöltjének.

Az AfD első alkalommal végezhet az első helyen tartományi választáson. Ugyanakkor mindenképpen ellenzékben marad, mert egy párt sem hajlandó együttműködni vele.

A 2013-ban alapított párt főleg a volt NDK területén erős. Legnagyobb sikerét éppen Szász-Anhaltban érte el, a 2016-os Landtag-választáson a második lett, megelőzve az egykori keletnémet állampárt utódszervezetéből és nyugati baloldali tömörülések összeolvadásával létrejött Baloldalt (Die Linke).

Szász-Anhalt kormányát 2002 óta megszakítás nélkül a CDU vezeti, törvényhozási ciklusonként változó koalíciós felállásban.

A miniszterelnök 2011 óta Reiner Haseloff. A 2016-os Landtag-választással kezdődött ciklusban a szociáldemokratákkal (SPD) és a Zöldekkel kormányzott.

Armin Laschet a választás előtti utolsó nyilatkozataiban az AfD előretörésével kapcsolatban kiemelte, hogy a CDU "minden demokrata" érdekében küzd Szász-Anhaltban, és nemcsak a párt támogatóinak, hanem mindenkinek a CDU-ra kell szavaznia, aki "demokratikus viszonyokat" akar.

A 2,2 millió lakosú Szász-Anhalt a közepes méretű és a kevésbé fejlett német tartományok közé tartozik.

A legutóbbi, 2019-es adatok szerint az egy főre jutó elkölthető jövedelem éves szinten 20 504 euró (7,1 millió forint), több mint háromezer euróval elmarad a 23 706 eurós országos átlagtól.

Az átlagéletkor 47 év 11 hónap, a kivándorlás és az elöregedés révén nagyságrendekkel emelkedett az ország újraegyesítésének évében, 1990-ben regisztrált 38 év négy hónaphoz képest, és meghaladja az ország egészét jellemző 44 év hat hónapot.

A német belpolitikáról készült legutóbbi háttéranyagunkat itt olvashatják: “A választók türelmük végén vannak“ – így kerülné el a nagy bukást Merkel pártja. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG