Az alkotmány politikai alapjogként határozza meg a választójogot. Az alaptörvény szerint a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt megillet az a jog, hogy az országgyűlési képviselők választásán választó (aktív választójog) és választható (passzív választójog) legyen.
A választójog feltétele a magyar állampolgárság, a bejelentett magyarországi lakóhely, valamint a nagykorúság; a nagykorúságnak az a feltétele, hogy az állampolgár betöltse 18. életévét, vagy a 16. életévét betöltve, házasságkötéssel szerezzen nagykorúságot.
A választójoggal rendelkező az ország külképviseletein is leadhatja szavazatát, amennyiben a voksolás napján külföldön tartózkodik és előzetesen kérte felvételét a külképviseleti névjegyzékbe.
Heti kérdésünk Ön szerint mely pártok jutnak be a parlamentbe? |
A választójoggal rendelkező fogvatartottak részére a büntetés-végrehajtási (bv) intézetben kell biztosítani a választójoguk gyakorlását. A választójoggal rendelkező fogvatartottak azonban csak akkor szavazhatnak, ha - amennyiben szükséges - rendelkeznek igazolással és a személyazonosság és a lakcím megállapításának alapjául szolgáló igazolvány a fogva tartó intézménynél rendelkezésre áll. A fogvatartott személyazonosságának minden kétséget kizáróan megállapíthatónak kell lennie, és a szavazás előtt mozgóurnát kell igényelnie ahhoz, hogy voksolhasson.
Két hónap után Orbán újra megszólal
Az MDF beáraztatná a kampányígéreteket
Bomladozik az MDF, egyre többen kilépnek
A Fidesz elhalasztaná a választásokat?
Mindenhol lesz LMP-s jelölt
Lebukott az MSZP: nyerni és megszorítani
MTI