Kaliforniai vezetők egymásnak adták a kilincset az utóbbi hetekben Washingtonban: figyelmeztettek, hogy a jelentős súlyú nyugati parti állam "csődbe mehet" a pénzügyi válság miatt. Bár az ügyben magas szintű válságtanácskozást tartottak a fővárosban, az Obama-adminisztráció gazdasági vezetői nem hajlandók segítséget nyújtani. Attól tartanak ugyanis, hogy ha Kalifornia segélyt kap, akkor szövetségi államok egész sora fog hasonló segítségért folyamodni.
Kaliforniáé a világ 8. legnagyobb gazdasága, nehezen képzelhető el az Egyesült Államok gazdasági felépülése, ha Kalifornia elbukik, hangoztatta Zoe Lofgren, Kalifornia egyik washingtoni kongresszusi képviselője. John Chiang, Kalifornia pénzügyi főellenőre a napokban azt mondta, az állam 50 napon belül fizetésképtelenné válhat. Arnold Schwarzenegger kormányzó közölte: veszélyben van az iskolák finanszírozása, a tanárok fizetése és a kórházak működése.
Washington persze aggódik, hogy a 24 milliárd dollárra tehető költségvetési hiány lefaragására Kaliforniában jelentős kiadáscsökkentésekre kerülhet sor, ami csak fokozná a recessziót, lehúzva az egész amerikai gazdaságot.
Timothy F. Geithner pénzügyminiszter, valamint Lawrence Summers és Christina Romer, a Fehér Ház vezető gazdasági tanácsadói végül úgy foglaltak állást, hogy Kalifornia egyelőre képes kitartani, és költségvetésének rendezésével, nem pedig szövetségi támogatással kell kimásznia a válságból.
Egy nevének elhallgatását kérő fehér házi forrás azonban közölte: Washington szoros figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, és nem kizárt a szövetség segély, ha az állapotok sokkal rosszabbra fordulnának.
Amerika megúszta: vége a válságnak?
A csőd szélén - Obama államosításba kezd
MTI