A Human Rights Watch és az Amnesty International úgy látja: Obama pragmatikus stílusú külpolitikájának időnként az az ára, hogy az elnök nem juttatja kellőképpen kifejezésre az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos aggályokat például olyan országok esetében, mint Kína, amely Amerika legnagyobb hitelezője és fontos szerepet játszik a globális pénzügyi válság leküzdésében.
Larry Cox, az Amnesty International USA ügyvezetője szerint Obama hamis dilemmát teremt, amikor úgy gondolja, vagy erőteljesen véleményt nyilvánít emberi jogi kérdésekben, vagy pedig pragmatikus politikát folytat, hogy eredményt érjen el más ügyekben.
Mindkét jogvédő szervezet nagyra értékelte, hogy Obama gyorsan bejelentette a guantánamói fogolytábor bezárását és lezárta az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek a terrorgyanús személyekkel szembeni titkos őrizetbe vételi programját. Azt is méltatták, hogy többoldalú diplomáciát folytat és párbeszédet kezdett a muszlim világgal. Ugyanakkor kifogásolják, hogy nem lépett fel nemzetközi szinten kellő eréllyel az emberi jogok védelmében.
Carroll Bogert, a Human Rights Watch igazgatója szerint hamis az Obama-kormánynak az a megfontolása, hogy az Egyesült Államok pozícióját gyengíti, ha kiáll az emberi jogok védelmében. Bogert szerint ez félreértés, Obama éppen a hallgatás miatt tűnhet majd hosszú távon gyengének.
Megfigyelők emlékeztetnek: meglepetést keltett, amikor Hillary Clinton külügyminiszter februárban közölte, hogy az Obama-kormány nyomást fog gyakorolni Kínára az emberi jogok ügyében, de ez nem befolyásolhatja a két ország együttműködését a globális pénzügyi krízis és a klímaváltozás kezelésében. Magát Obamát is bírálatok érték, amikor múlt havi kínai útja során gondosan kerülte, hogy közvetlen bírálatot fogalmazzon meg Kínával szemben emberi jogi kérdésekben.
Larry Cox, az Amnesty International amerikai vezetője szerint Obamának oslói beszédében meg kellene fogalmaznia: az Egyesült Államok több évtized után ismét az emberi jogokért folytatott nemzetközi küzdelem élére áll.
Obama nem érdemelt békedíjat, de a csapaterősítés kellett?
Bush miatt szeretjük Obamát
Nobel-békedíjat kapott Obama!
MTI