Londoni iparági szakelemzők szerint a líbiai és az általános közel-keleti felfordulás miatt további kockázatok befolyásolják az amúgy is dráguló nyersolaj árát, szerdai londoni értesülések szerint a líbiai olajtermelés ötöde már kiesett az országban zajló összecsapások miatt.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, amely rendszeres olajpiaci elemzéseket is közöl, szerdai helyzetértékelésében azt írta, hogy a régióban kibontakozó társadalmi felkelések közepette a termelési kapacitásfelesleggel bíró fő termelők esetleg "nem sietnek" az árkockázatok csökkentésével.
A Barclays Capital szakelemzői közölték: ebben a környezetben a ház 2011-re érvényes árprognózisára - amely szerint a Brent globális alaptípus hordójának egész éves átlagára az idén 91,0 dollár lesz a tavalyi 80,3 dollár után - felhajtóerőt jelentő kockázatok hatnak. A cég ugyanakkor egyre inkább helytállónak tartja azt a középtávú előrejelzését, amely szerint a Brent éves átlagára 2015-ben már 135 dollár lesz.
Nem javul a helyzet, sok a bizonytalanság a jövőt illetően
A BBC jelentése szerint Bengházi városában iszonyatos mészárlást vittek véghez a rezsim által pénzelt zsoldosok, az ország keleti fele így is a tüntetőké. A Guardin becslése szerint eddig több mint ezren haltak meg Bengháziban, ahol hétfőn a katonák minden mozgó célpontra tüzet lőttek. Megindult az országból a menekültáradat is, nemcsak Olaszország, hanem Tunézia irányába is. Az egyiptomi határ mellett pedig elkezdtek segélyszállítmányokat gyűjteni a tüntetőknek. Olyan hírek is napvilágot láttak, miszerint a rezsim több város kórházában megtiltotta az orvosoknak, hogy ellássák a sebesülteket.
Tegnap esti másfél órás tévébeszédében Moamer Kadhafi elnök azt mondta, a tüntetők "az életükért fognak majd könyörögni", megbüntetik a lázadókat és "hazaárulókat". Egyúttal azt is kilátásba helyezte, hogy megkegyelmeznek azoknak a fiataloknak, akik leteszik a fegyvert, és "megpróbálják őket visszaterelni a líbiai társadalomba".
A forrongó arab világ legvéresebb eseményei zajlanak jelenleg Líbiában, ahol az sem egyértelmű, hogy megnyugvást jelenten-e az elnök lemondása. A hadsereg ugyanis - az országhoz hasonlóan - igen megosztott, a törzsi ellenállások miatt valószínűleg a békére még sokat kell várni.
MTI, Privátbankár