3p

Péntek reggel ismét a Kossuth rádió vendége volt Orbán Viktor kormányfő. A beszélgetésben a bérek és a gazdaság helyzete mellett kitértek energetikai kérdésekre, a közép-ázsiai országok növekvő szerepére és az atlétikai világbajnokság hozadékaira is.

„Még, még, még, ennyi nem elég!” – idézte a B-közepet Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádiónak adott interjújában annak kapcsán, hogy Magyarország a rendszerváltás óta „történelmi lemaradásban” van béremelések terén. Az ugyancsak a Klasszis lapcsoporthoz tartozó portál, az Mfor beszámolója szerint a kormányfő úgy vélte, augusztus lesz az a hónap, ahol a bérek emelkedése meghaladhatja az infláció mértékét.

„Kemény őszünk lesz”

– mondta arra utalva, hogy az idei év első felének nehézségeit a második félévben kell kompenzálni.

A kormányfő felidézte azt is, hogy az energiaárakat az ellátási zavarok, majd a szankciók emelték meg, ez 4000 milliárd forint plusz kiadást jelentett a költségvetésnek. Indokolatlannak vélte a nagy kereskedelmi áruházláncok áremeléseit, „árspekulánsoknak” nevezte őket, és ígéretet tett arra, hogy a Gazdasági Versenyhivatalnak biztosított erős jogosultságok továbbra is megmaradnak.

Orbán Viktor azt is előrevetítette, jövőre beindul a gazdaság, a vállalkozások számára kínált hitelek kamatai csökkenni fognak, és ismét hitet tett a munkaalapú gazdaság mellett.

A miniszterelnök közölte, eddig 1078 milliárd forintot fizettek ki rezsivédelemre, amit – mint fogalmazott – Brüsszelben folyamatosan meg kell védeni.

Energetika kérdésében a magyar kormány feje arra emlékeztetett, Ukrajnán keresztül eddig is kevesebb, jövőre pedig semennyi gáz nem fog érkezni. Felidézte, az Északi Áramlatot felrobbantották, hogy ki tette, azt szerinte „mindenki tudja, aki hallgatja ezt az adást”. Ezért szükséges, hogy jó viszonyt ápoljunk Törökországgal, ahol a dél felől érkező gázvezetéken keresztül Azerbajdzsánból és Türkmenisztánból érkező energiaforrás haladhat Magyarország felé. Azt is elmondta, ebből az irányból elektromos áram is érkezik, valamint Katarból hajókon, Horvátországon át fog még hazánkba földgáz érkezni.

Orbán Viktor kormányfő és Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök a Karmelita kolostorban 2023. augusztus 20-án. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Orbán Viktor kormányfő és Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök a Karmelita kolostorban 2023. augusztus 20-án. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A miniszterelnök szerint Közép-Ázsia szerepe fel fog értékelődni a következő évtizedekben, mert ott óriási ütemben növekvő gazdaságok vannak, és ezek a kapcsolatok most kamatoznak.

Szintén az előrelátás körébe sorolta, hogy már évekkel ezelőtt megkötötték azokat a hadiipari szerződéseket, melyek most válnak valóra itt a Rheinmetall zalaegerszegi harckocsigyárát említette a kormányfő.

A budapesti atlétikai világbajnokságra kitérve úgy vélte, a sport egészségileg és lelkileg is jótékony hatást fejt ki az emberre, a sportolók pedig viszik jó hírünket a nagyvilágba

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ritka kellemetlen hír érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 8. 13:13
Ezért vannak bajban a cégek.
Makro / Külgazdaság MNB-botrány: újabb részletek derültek ki
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 8. 12:49
Több ezer német lakást vásárolt a jegybanki alapítvány lengyel cége tavaly.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, hogy mennyit költ a kormány az adósságok kamataira
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 8. 12:05
2726 milliárd forintot fizetett az állam az év első hét hónapjában az adóssága kamataira.
Makro / Külgazdaság Akár olcsóbb is lehetne a tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 8. 10:58
A nagykereskedelmi ár biztos csökken.
Makro / Külgazdaság Megígérték a bankok, hogy mindenki visszakapja a pénzét
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 8. 10:09
Hiba volt duplán levonni a pénzt.
Makro / Külgazdaság Sokkoló adat érkezett a magyar inflációról
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 8. 08:30
4 százalék felett maradt az infláció.
Makro / Külgazdaság Türelmetlenek a németek a vámmegállapodás miatt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 14:16
Az amerikai-európai vámmegállapodás mielőbbi életbe léptetését sürgeti a német autóipar szakmai képviselete.
Makro / Külgazdaság Szomorkodhat a magyar gazdaság: rossz hírek érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 13:23
Júniusban csökkent a német ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Trump száz százalékos vámot vetne ki a chipekre és félvezetőkre
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 07:22
Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok „körülbelül 100 százalékos” vámot vet ki az importált félvezető chipekre, hozzátéve, hogy a chipgyártók elkerülhetik a vámot, ha befektetnek az amerikai gyártásba.
Makro / Külgazdaság Milorad Dodik elhagyta Budapestet, nem maradt itt politikai menekültként – derült ki a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 18:01
A boszniai Szerb Köztársaság volt elnöke, Milorad Dodik elhagyta Magyarországot, nem kapott politikai menekült státuszt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG