Az ausztriai magyar újságíró megállapítja, hogy miután a szociáldemokrata vagy balközép pártok - noha széles körben bírálják a "vadkapitalizmust" - Németországtól kezdve Franciaországon és Olaszországon át Magyarországig jelenleg képtelenek rá, hogy új koncepciókkal és személyiségekkel visszaszerezzék a választók többségének bizalmát, a jobb- és baloldali szélsőséges csoportokkal szembeni diffúz félelem közepette a modern demokráciákban a válságkezeléshez létfontosságúak a működő jobbközép pártok.
Éppen ezért különösen érdekes, milyen véleményen vannak és milyen megoldási javaslatokat nyújtanak a mérsékelt jobboldal politikusai - fűzi hozzá.
Felidézi azt az interjút, amelyet Kurt Biedenkopf egykor meghatározó német kereszténydemokrata politikussal, volt szászországi kormányfővel készített a közelmúltban a Der Spiegel című német hetilap. A 79 éves politikus - ismerteti Paul Lendvai - szót emelt a szavai szerint fétissé vált növekedés ellen, és kifejtette, hogy a 21. század "a szerénység évszázada", s ez az eddigiektől "alapvetően eltérő politikát" jelent, olyat, amelynek az alapja egy új általános igazságosság, a gigantikus államadósság politikájáról való lemondás. A veterán politikus a németországi őszi választás után akár egy konzervatív-zöld koalíciót is elképzelhetőnek tart.
Partot mos... - Dávid Orbánt védi: a mexikói nyaralás magánügy - Kiderült, hol nyaral idén Bajnai |
A szerző ismerteti Orbánnak a hét végén a Magyar Nemzet című újságban megjelent írását, kiemelve a politikusnak azt a gondolatát, hogy ha az európai jobboldal betöltené "történelmi küldetését", rendet teremtene, felszámolná a zűrzavart, amelyet a bukott neoliberális politika okozott. Orbán ezért európai megújulásra számít a következő 15-20 évben - írja Paul Lendvai. Az európai baloldal összeomlása az általa követett, "Isten nélküli, haza nélküli és család nélküli" neoliberális politika következménye - idézi tovább a szerző a Fidesz elnökének írását. Orbán szerint - fűzi hozzá - ha az európai jobboldal erős és következetes marad, ellenállhat az "angolszász nyomásnak", és képes lesz megoldani a válságot.
Noha több mint 30 évvel fiatalabb, mint Biedenkopf, a felemelt mutatóujjú, győzelmében biztos Orbán nem a jobb és baloldali néppártok párbeszédre épülő konszenzusos demokráciájának jövőbeli koncepcióját képviseli - állapítja meg a Der Standardban megjelent cikkében Paul Lendvai.
A jelenlegi gazdaságpolitikát folytatná a Fidesz?
Túl vagyunk a kormány első száz napján
Az MSZP arra kéri Orbánt, most ne rontsa el
Fidesz: 100 nap után le kellett volna mondani
Soha nem látott előny a Fidesznél
Nem ad több tanácsot a Political Capital
Fidesz: a bőrünkön érezzük a létbizonytalanságot!
Csak a sikerpropaganda megy, vagy van siker is?
MTI