Egyre többen látnak üzleti lehetőséget a boltok vasárnapi zárva tartásában, de azért vannak érdekességek. Az első „szabad vasárnap” apropójából például online rendezvény naptárat indít a Magyar Turizmus Zrt., amely ezen a felületen kíván országszerte színvonalas, színes, változatos vasárnapi programokat kínálni az érdeklődőknek. Így tehát minden, az idejét eddig a plázákban elütő polgár iránymutatást kaphat arról, hogyan lehet a hétvégét tartalmasan eltölteni. Az már más kérdés, hogy ilyen, viszonylag teljes rendezvénynaptárra eddig is égető szükség lett volna, kár volt ezzel a szabad vasárnapokig várni.
Európában mintegy 90 gigawattnyi fotovoltaikus, azaz napelemes villamosenergia-termelő kapacitás áll rendelkezésre, ennek a harmada – mintegy 15 Paksi Atomerőműnyi termelés - eshet ki a pénteki napfogyatkozás idején. Magyarországról nézve a Hold 60 százalékban takarja majd ki a Napot péntek délelőtt, azaz nem lesz teljes sötétség, az időkép.hu összeállítása szerint a fogyatkozás maximuma 10:48-kor lesz tapasztalható. A MAVIR több mint egy éves előkészítő munkával készült fel a március 20-i napfogyatkozás hatásainak kezelésére – vagyis lényegében egy évig készültek elő a semmire. A hazai villamosenergia-szolgáltatást ugyanis nem zavarja a ritkán előforduló természeti jelenség – tekintve, hogy lényegében nincs napelem-telepünk. A MAVIR így arra készül, hogy szükség esetén hazai feleslegből juttasson elektromos energiát olyan államoknak, akiknél viszont komoly kiesést okozhat a nap-árnyék.
A napokban indult brüsszeli vizsgálat miatt változhatnak majd a reklámadó szabályai, az biztos, hogy az állam nem mondhat le a külföldi szolgáltatók reklámadójáról sem, hiszen sok belföldi vállalkozás is könnyen kikerülhetné az adófizetést azzal, hogy külföldre helyezi át székhelyét. Épp ezért a Ryan adótanácsadó cég arra számít, hogy a külföldi illetőségű cégeken, például a Google-on és Facebookon is behajthatja a magyar adóhatóság az adót. Az uniós jogszabályok 1500 eurót meghaladó adó, reklámadó tartozást meghaladó érték felett biztosítanak lehetőséget arra, hogy a tagállami hatóságok egymás segítségét kérjék, ha belföldön nem tudják rendezni az adótartozást. Persze, ettől még nincs minden megoldva, hiszen a két társaság amerikai – más kérdés, hogy jelenleg minkét cég európai leányvállalatán keresztül számláz.
Ismét folytatja a párhuzamos nyilatkozatokat a görög miniszterelnök. Alekszisz Ciprasz ismét a nyilvánosság elé állt és – mint ilyenkor szokása - közölte, hogy nem fog semmilyen megszorító programot folytatni. Megismételte azt az érvet is, hogy a nemzetközi szervezeteknek is látniuk kell, hogy az eddigi mentőprogram nem vezet sehova, nemcsak Görögországban, hanem máshol Európában sem. Cipraszék eközben a február 20-i megállapodásban elvileg megegyeztek a megszorításokban, de pénzhez még nem juthatott az ország, mert még mindig nem prezentálta a várt reformlépéseket. A görög miniszterelnök helyett Varufakisz pénzügyminiszter mutatta meg az Athén által vélhetően járni kívánt utat, amikor arról beszélt, hogy a szigorú lépések lazítását – amivel nyert a Sziriza - elhalaszthatják, hiszen a választóknak nem azonnali, hanem 4 éven belüli lazítást ígértek.