Szlovákia
Fico nyitott
A szlovák államfő és kormányfő egyaránt jelezték, hogy Pozsony készen áll a párbeszédre a választások eredménye alapján felálló új magyar kormánnyal. Ivan Gasparovic szerint Szlovákia készen áll arra, hogy "tisztességes és őszinte párbeszédet" folytasson a választások eredménye alapján felálló új magyar kormánnyal, míg Robert Fico kijelentette: kész bármikor találkozni az új magyar kormányfővel, akár még a júniusi szlovákiai parlamenti választás előtt is. Mindkét szlovák vezető a külügyminisztérium évi külpolitikai konferenciáján beszélt hétfőn Pozsonyban.
Reményteli kapcsolatok?
Új alapokon a szlovák-magyar viszony? Gasparovic arról is beszélt, hogy Szlovákiának érdeke az emberi jogok tiszteletben tartása és minden állampolgárának a jóléte tekintet nélkül annak nemzetiségére. "Számunkra ez a legfontosabb, nem a történelmi megrázkódtatások, a politikai radikalizmus, a revizionizmus és a nacionalizmus felélesztése" - húzta alá a köztársasági elnök. Megjegyezte, hogy "gyötri" a szlovák-magyar kapcsolatokban megmutatkozó feszültség. |
"Biztosíthatok mindenkit, hogy ha a KDH bekerül a kormányba, a szlovák-magyar viszony problémáira kétoldalú, diplomáciai és politikai alapon fogjuk keresni a megoldást. Nem érdekünk traumatizálni Szlovákia polgárait. A jószomszédi kapcsolatok Magyarországgal a szlovák külpolitika alapvető érdekét képezik" - jelentette ki Jan Figel, a párt elnöke pozsonyi sajtóértekezletén hétfőn.
A szlovákiai magyar pátok egyetértenek
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a polgári Híd párt is gratulált a Fidesznek választási győzelméhez. A Magyar Koalíció Pártja (MKP) úgy véli, hogy a Fideszre, mint a magyarországi parlamenti választás győztesére, nagy felelősség hárul Magyarország problémáinak megoldása, valamint a magyar-magyar kapcsolatok jövőbeni kezelése terén.
A szlovákiai magyar párt ugyanakkor nagyra értékelte, hogy "a választási kampánynak nem képezte részét a határon túli magyarok, illetve Magyarország szomszédos országokkal való kapcsolatának témája oly módon, hogy azzal a szomszédos országok felelőtlen politikusai visszaélhettek volna".
A legfrissebb szavazás a Privátbankáron: Ön négypárti parlamentre számított? |
Bugár bízik abban, hogy az Orbán mögött álló sokéves politikusi jártasság és a mögötte álló magyar nép támogatásával az általa vezetett kormány jelentős sikereket érhet el Magyarország felvirágoztatásában. Levelében ehhez kívánt "erőt, kitartást és a magyar nemzet hosszú távú támogatását" Magyarország leendő miniszterelnökének.
Ausztria
Gyurcsány halálos csókja
A magyarországi választásokkal foglalkozott hétfői vezércikkében a Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági napilap. Gyurcsány beismerése "a halál csókja" volt az MSZP számára. Orbán egykor hatalmas ellenfele, az MSZP a földön hever, és a választások után végleg széteshet - vélekedett a szerző, Andre Exner.
Honnan lesz pénz? Az állam néhány hónap óta finanszírozni tudja magát kötvénykibocsátásokkal, ez azonban gyorsan megváltozhat, ha az új kormány nem folytat ismét takarékossági politikát. Orbán Viktor máris fogalmazhatja saját hazugságbeszédét, amelyben legalábbis párttársai előtt világossá teszi, hogy nem lehet betartani az ígéreteket, amelyeket a kampányban tett - vélekedett a cikk írója. |
Segítő kezek híján?
Sok segítségre nem számíthat Orbán a gazdasági növekedéstől: Magyarország már maga mögött tudja legjobb éveit. A következő kormányzati ciklust a válság utófájásai és az adósságcsökkentés határozza meg, Orbán Viktornak takarékoskodnia kell, "ha akar, ha nem" - vélekedett.
A lap egy másik, a gazdasági helyzetet elemző cikke azt emelte ki: a második forduló után elő kell rukkolnia Orbánnak azzal, hogy mik kormánya tervei. A kampányban "radikális" adócsökkentést és egymillió új munkahelyet ígért, de nem beszélt arról, honnan akarja ehhez a forrásokat előteremteni. Az új kormány feladata lesz azoknak az intézkedéseknek a megfogalmazása, amelyeket az Európai Bizottság szerint nem eléggé konkrétan fejtett ki a Bajnai kormány stabilitási programja. Rámutatott, hogy a Bécsi Összehasonlító Gazdaságkutató Tanulmányok Intézete (WIIW) további intézkedések nélkül 5 százalékos költségvetési hiányra számít.
Brüsszeli kommentárok
Az eukraták egy része korszakhatárról beszél
Államreformmal és adócsökkentéssel kezd Orbán |
Rebecca Harms és Daniel Cohn-Bendit, az EP zöld frakciójának vezetői pedig üdvözölték, hogy bejutott az Országgyűlésbe a zöld kötődésű Lehet Más a Politika (LMP) is.
Daul álláspontja szerint "az eredmények világosan tükrözik, hogy a magyar polgárok, Orbán Viktor és egy erős Fidesz kormány vezetésével, készen állnak, hogy egy új korszakot kezdjenek. A rend, siker, fejlődés, gyarapodás és szolidaritás korszakát."
A kereszténydemokrata frakcióvezető szerint az 53 százalékos, "elsöprő mértékű támogatás az Európai Unióban is példátlan".
Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság vezető szóvivője - a testület szokásos napi sajtótájékoztatóján, kérdésre válaszolva - nem kívánta kommentálni a választási eredményt, azon belül a Jobbik térnyerését sem. Emlékeztetett arra, hogy a voksolásból egy forduló még hátravan. |
Joseph Daul úgy vélte: "Orbán Viktor személyes elkötelezettsége az európai értékek iránt, mint a demokrácia és a társadalmi szolidaritás, a biztosíték arra, hogy vezetésével Magyarország ismét erős és sikeres országgá válik. Egy olyan országgá, amely erősíti, nem pedig gyengíti Európát."
A szocialista kormány szerinte "nemcsak gazdasági recesszióba vezette az országot, hanem szociális feszültségeket gerjesztett, és megrendítette a társadalomnak a politikába vetett bizalmát is". A "szocialista és liberális politikusok felszínre kerülő korrupciós botrányai szintén bizonyítják, hogy a magyar politika teljes megújulásra szorul" - vélte a frakcióvezető. Daul közleményében nem esik szó a Jobbik választási eredményéről.
Franciaország
Az LMP sikerét hangsúlyozzák
A már az első fordulóban megszerzett jobboldali abszolút többséget, a nacionalista tendenciák megerősödését tükröző szélsőjobboldali előretörést és az LMP váratlan sikerét hangsúlyozta a magyarországi országgyűlési választások kapcsán hétfőn délután megjelent számában a Le Monde.
A lap szerint különösebb meglepetést nem okozva a választás nagy győztese a konzervatív Fidesz és Orbán Viktor korábbi miniszterelnök. Az 52,7 százalékos eredmény azonban alatta a marad az előrejelzéseknek, de egyben esélyt ad a Fidesznek a kétharmados többség megszerzéséhez a második fordulóban.
A Le Monde megfogalmazása szerint az idegengyűlölő és Európa-ellenes vonulatot képviselő és a cigány kisebbséggel szemben ellenséges Jobbik bejutott a parlamentbe, de az elért 16,6 százalékos eredmény a második helyhez nem elég, viszont jelentősebb, mint amit a felmérések jeleztek előre. A lap kiemelte, hogy a párt vezetője, Vona Gábor vasárnap azt mondta, hogy "a magyarok kétharmada jobbikos, csak még nem tudja". A radikális változást hirdető Jobbiknak, amely az elmúlt hónapokban a vele való koalíciót kizáró Fidesz támadásainak legfőbb célpontja lett, ugyanakkor sikerült meghaladnia a tavalyi európai parlamenti választásokon elért eredményét - tette hozzá a szerző.
Orbán Viktor vasárnapi beszédéből a lap kiemelte, hogy a pártelnök szerint a magyarok "az egységet, a biztonságot és a rendet" választották, és "legyőzték a reménytelenséget", valamint azt, hogy a jövőbeni kormányfő tisztában van azzal, hogy élete legnagyobb feladata előtt áll.
Izrael
Csak a Jobbik előretörése miatt aggódnak
A szélsőjobboldali Jobbik választási sikere jelentős figyelmet kapott és aggodalmat váltott ki az izraeli sajtóban.
Azon a napon, amikor Izrael a náci haláltáborokban megölt hatmillió zsidóra emlékezett, "Magyarország az antiszemitákra szavazott"- írta a legnagyobb példányszámú lap, a Jediót Ahronót.
"Úgy tűnik, hogy a magyar nép semmit sem tanult a történelemből: tegnap minden hatodik magyar egy szélsőjobboldali pártra szavazott, amelynek olyan céljai vannak, mint az Izrael, a zsidók, a homoszexuálisok és a cigányok elleni harc, aminek következtében (a Jobbik- a szerk.) először és jelentős súllyal jelent meg a parlamentben" - írja az izraeli újság.
Az MDF az abszolút vesztes
A nyolc körzet, ahol eldőlhet a kétharmad
Hány MSZP-s jelölt lép vissza a Fideszesek javára?
Megvan, mivel kezdi a kormányzást a Fidesz?
Kétharmados Fideszben bíznak a piacok
Hajnalban ért véget a botrányos választás
Magyarország: jobbra át!
52 mandátum kell még a Fidesz-kétharmadhoz
Mesterházy kihívta Orbánt
Orbán: életem legnagyobb feladata előtt állok
MTI, Privátbankár