Magyarország és Szlovákia egymáshoz fűződő viszonya a politikai és személyes bizalmon nyugszik - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten, a magyar-szlovák kormányzati csúcstalálkozót követő sajtónyilatkozatában. Robert Fico szlovák kormányfő arról beszélt, hogy eredményes, sikeres évek várnak Magyarországra és Szlovákiára, a közép-európai országoknak pedig az eddigieknél is szorosabban kell együttműködniük.
Új fejezet
A két kabinet képviselői több kétoldalú megállapodást is aláírtak, amelyek Orbán Viktor szavai szerint új fejezetet nyitnak a két ország közös történetében.
A magyar miniszterelnök szerint a két ország kapcsolatának meghatározó gondolata, hogy Magyarország és Szlovákia közös úton halad és csak saját magukon múlik, hogy hogyan élnek az egyre szélesebb lehetőségekkel Európán belül. Orbán Viktor komoly esélyt lát arra, hogy Közép-Európa a kontinens meghatározó gazdasági térségévé válik a válságot követően. Ehhez az kell, hogy Magyarország és Szlovákia is sajátos módon gondolkodjon a gazdasági válságról - értékelte.
Összekötjük, ami összetartozik
A sajtótájékoztató előtt Orbán Viktor és Robert Fico együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Magyarország és Szlovákia közös államhatára közúti kapcsolatainak fejlesztéséről, együttműködési megállapodást kötöttek a magyar és szlovák külgazdasági hivatalok között, valamint a Magyar Elektrotechnikai Egyesület és Szlovákia Elektrotechnikai Szövetsége között.
Orbán Viktor ismertette: a megállapodások értelmében 2014 és 2020 között 25 új határon átvezető utat nyitnak meg, a meglévő határátkelők közül többet akadálymentesítenek, vagy felújítanak, valamint közös bizottságot hoznak létre a határ menti közösségi közlekedés újraindítására.
Emellett döntés született a két ország áram-, illetve gázvezetékeinek összekapcsolásáról is.
Innovatívak leszünk, biztos
Orbán Viktor szerint komoly veszélyt jelent, hogy Európában tartós lesz a gazdasági válság, de Magyarország és Szlovákia is lehetőségként tekint erre a folyamatra. Hangsúlyozta: mindkét ország azt szeretné, ha a jövő Európai Uniója nemcsak a válságról, hanem a lehetőségekről is szólna.
Robert Fico kiemelte: Magyarországon és Szlovákiában eltér egymástól a hozzáállás a válsághoz, ahogyan az arra adott megoldások is, ezért fontos a tapasztalat- és információcsere a két ország között.
A szlovák kormányfő üdvözölte, hogy Magyarország átvette a visegrádi csoport (V4, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) elnökségét, és úgy vélte, a magyar elnökség biztosan ötletgazdag és innovatív lesz. Szlovákia azt szorgalmazza, hogy a V4 tagjai még szorosabban működjenek együtt - fűzte hozzá.
Varga: tovább erősítik a természetes partnerséget
A mai napon Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a "Magyar – Szlovák Kormányzati Csúcstalálkozó" keretében fogadta Tomáš Malatinský szlovák gazdasági minisztert. A megbeszélésen a felek a kölcsönös együttműködés elmélyítéséről és a magyar-szlovák gazdasági lehetőségek további bővítéséről egyeztettek.
A magyar-szlovák gazdasági kapcsolatok a természetes partnerségből adódóan rendkívül széles skálán mozognak, kezdve a közös infrastruktúrafejlesztések, áru és szolgáltatás kereskedelem, turisztikai és tőkekapcsolatok, munkaerő csere valamint a regionális együttműködésig. Az országok közti üzleti kapcsolatára egyre inkább jellemző, hogy meghatározó és növekvő a mikro- kis-és középvállalkozások szerepe, valamint részaránya mind a forgalomban mind pedig a tőkekapcsolatokban.
A felek megállapodtak, hogy az azonos problémákkal küzdő gazdaságok közötti együttműködés erősítése mindkét ország és a régió szempontjából is az elkövetkezendő időszak egyik legfontosabb feladata, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a Magyarország és Szlovákia szorosabb kapcsolatára.