1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Társadalmi párbeszédet szorgalmaztak az elemzők a felsőoktatási intézményekben folytatható közéleti tevékenységről
Társadalmi párbeszédet és konszenzust szorgalmaztak az MTI-nek nyilatkozó elemzők a felsőoktatási intézményekben folytatható közéleti tevékenységről. Az MTI annak kapcsán keresett meg szakembereket, hogy a parlamenti pártok ifjúsági szervezetek levélben kértek egyeztetést a Magyar Rektori Konferenciától, amely korábban elutasította a kezdeményezést, de kedden ismét foglalkozik a kérdéssel.

Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője azt mondta, hogy vitát, társadalmi párbeszédet kell folytatni e kérdésben. Amivel a rektori konferencia védekezik, hogy tartanak a radikalizálódástól, és ezért nem akarják beengedni a politikát a felsőoktatási intézmények falai közé, az is politikai cselekvés, állásfoglalás - emelte ki. Ehhez a rektori konferenciának joga van, hiszen autonóm szervezet, de ez mindenesetre felvet kérdéseket - tette hozzá.

Ha lehetővé válna a politikai szervezetek megjelenése a felsőoktatási intézményekben, annak természetesen szabályozott, ellenőrzött keretek között kellene történnie - mondta. A politikai szervezetek közéleti tevékenysége nemcsak a vitakultúra, hanem a pártok utánpótlása miatt is fontos lehet - mutatott rá az elemző.

A felsőoktatási törvény olyan irányú módosítása, hogy ne a felsőoktatási intézmények kezében legyen ennek a kérdésnek a szabályozása, nem biztos, hogy eredményre vezet. Nem feltétlenül ez a járható út - jelentette ki Szomszéd Orsolya.

Liska János, a Demos kutatója pozitívan nyilatkozott a kezdeményezésről. Azt mondta, ez az egyetlen járható út a demokrácia fejlesztése és fejlődése szempontjából. Minél szélesebb versenyt kell generálni a leendő politikusok kiválasztásában, és fontos, hogy az egyetemisták, főiskolások megtanulják a vitakultúrát - fejtette ki.

Megjegyezte: a mai magyar helyzetben ez elsősorban nem politológiai, hanem szociálpszichológiai probléma, ezért van az, hogy jól láthatóan mindenki tart ettől a kérdéstől. A demokrácia egészségének a jele ugyanakkor, hogy a köz kérdéseiről intenzív vitát folytatnak az idősek, fiatalok. Az viszont egy perverz állapot, hogy a vitától félnek az emberek, ez pedig a diktatúrának a következménye. A diktatúrára volt jellemző a hallgatás kultúrája - fűzte hozzá.

Liska János úgy ítélte meg, hogy akár törvénymódosítás is indokolt lenne, most ugyanis teljesen az intézmények, rektorok kezében van ez a kérdés. Ez kiszolgáltatott helyzet, de ugyanakkor kicsit veszélyes is lehet, ha ezt a kérdést törvényeken keresztül próbálják meg szabályozni. Egy törvénymódosítást adott esetben társadalmi párbeszédnek és konszenzusnak kellene megelőznie - hangsúlyozta a kutató.

A Societas, a Fidelitas, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) és az SZDSZ - Új Generáció képviselője hétfőn levélben fordult a rektori konferenciához. Az ifjúsági szervezetek azt írták, a demokratikus értékek fejlődéséhez elengedhetetlennek látják a következő generációk politikai kultúrájának mélyítését, ugyanakkor nem tartják természetes folyamatnak a fiatalok elfordulását a politikától.

A Magyar Rektori Konferencia október végi ülésén egyszer már elutasította a parlamenti pártok ifjúsági szervezeteinek azon kérését, hogy engedjék vissza a politikát az egyetemekre.

A négy szervezet kezdeményezésüket indokolva most kifejtette: "a jogállamiság alapvető elve a demokratikus döntéshozatal. Demokratikus döntéshozatal azonban elképzelhetetlen a társadalom különböző korcsoportjainak bevonása nélkül. Közismert tény ugyanakkor, hogy a fiatalok választási és politikai aktivitása az átlag alatt van. Hosszú távon egyetlen demokratikus ország sem engedheti meg magának, hogy egy nemzedék a politikától való nagyfokú elszigeteltségben nőjön fel. A demokratikus jövő záloga a fiatalok (fiatal választók) közéleti tájékozottsága és a választásokon az alapos döntéshozatal."   

Álláspontjuk szerint a kialakult helyzet komolyságára hívja fel a figyelmet az Ifjúság 2008 jelentése a magyar fiatalok aggasztóan negatív attitűdjéről a politika és a demokrácia kapcsán, másfelől a rossz szabályozásból eredő szűk versenytér okozta visszaélések mértéke is.

Kifejtették: az Ifjúság 2008 Gyorsjelentés egyik megdöbbentő kimutatása, hogy a 15–29 évesek egyhetede azon a véleményen van, hogy bizonyos körülmények között egy diktatúra jobb, mint a demokrácia, további csaknem egyharmaduk számára pedig gyakorlatilag lényegtelen, hogy demokratikus vagy diktatórikus körülmények között él-e.

Kitérnek arra is, hogy bár a felsőoktatási törvény megengedő, a felsőoktatási intézmények belső szabályzatainak többsége egyértelműen tiltja a politikai szervezetek megjelenését. Pedig egy működő demokráciának nélkülözhetetlen eleme az országosan fejlett vitakultúra, a nem csak érvelni, de mások érveit is meghallani képes, konszenzusorientált választópolgárok térnyerése.

A kérdés napirendre tűzését nyáron az IKSZ kezdeményezte. A négypárti egyeztetés után az ifjúsági szervezetek között konszenzus alakult ki, és azóta együtt lépnek fel annak érdekében, hogy a parlamenti demokráciát ne tiltsák ki tovább az egyetemekről. A rektori konferencia elnöksége kedden foglalkozik ismét a kérdéssel.

Politikának nincs helye az egyetemen
"Fogalmunk se volt hogy rendszerváltást csinálunk"
A több diplomások nem szívbajosak

MTI

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG