Ehhez kapcsolódó feladat az újra befektetett jövedelmek arányának növelése, és a nettó export bővítése – mondta a külgazdaságért felelős államtitkár a 48. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásán.
A politikus közölte, ösztönözni kell a Magyarországon befektető multinacionális cégeket, hogy növeljék a hazai vállalkozások arányát beszállítóik között. Ez egyfelől importot vált ki, hazai munkahelyeket teremt, másrészt tapasztalatokat, referenciákat nyújt a magyar vállalkozásoknak.
A kormány kiemelt feladatának tekint a munkahelyteremtést, ezért cél további beruházások vonzása a kevésbé fejlett régiókba a foglalkoztatási helyzet javítása érdekében. Becsey Zsolt szerint elsősorban olyan beruházásokra van szükség, amelyek jövedelemhatása pozitív, a betelepülő külföldi cégek nem „tiporják le” a hazai vállalkozásokat.
A magyar tulajdonú vállalatok exporttevékenysége nagyon gyenge, ennek javításához állami segítségre van szükség. Ennek fontos eleme lesz a Lánchíd-program, amely a közvetlen exportbővítést kereskedőházak, s a kivitelt segítő tanácsadói hálózat létrehozásával, a klaszterszerveződések támogatásával, a külgazdasági források bővítésével és célirányos felhasználásával segíti.
Becsey Zsolt hangsúlyozta, a kivitelben szükség van a földrajzi- és a termékstruktúra diverzifikálására. Az államtitkár a közép-európai régiós együttműködésben, valamint a Nyugat-Balkán területén lát komoly lehetőségeket, emellett erőteljes nyitást szorgalmaz a távol-keleti és dél-amerikai növekedési pólusok felé.
A politikus az egészségipart, a környezetvédelemhez kapcsolódó iparágakat, az információ technológiát, a logisztikát, a mezőgazdaságot és a hozzá kapcsolódó feldolgozóipart, valamint a kreatív iparágakat nevezte meg olyan ágazatként, melyekben az ország kihasználhatja hagyományait és versenyképességi előnyeit.
MTI