Frans Timmermans. Kép forrása: EPA |
Remélhetőleg konstruktív párbeszéd folytatható a lengyel kormánnyal az európai uniós alapszerződés 7. cikke szerinti eljárás ügyében - mondta Varsóban Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke, miután Mateusz Morawiecki lengyel kormányfővel egyeztetett.
Timmermans az Európai Bizottság által tavaly decemberben Varsóval szemben elindított uniós eljárás miatt egyeztetett Morawieckival. A közös sajtóértekezleten a brüsszeli testület alelnöke konstruktívnak minősítette a varsói megbeszélést. Elmondta, hogy új információkat kapott, amelyeket elemezni fog. Jelezte, hogy kész együttműködni a lengyel kormánnyal annak érdekében, hogy kielégítő megoldást találjanak a nézeteltérésekre.
Mi az a 7. cikkely?A hetes cikk olyan, többlépcsős eljárást tesz lehetővé, amely - az európai uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén - végső soron akár az érintett ország szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat, ehhez azonban az összes többi tagállam egyhangú támogatására van szükség. A témáról a Privátbankár.hu-n itt írtunk bővebben is. >>> |
Morawiecki szerint a lengyel bírósági rendszert meg kell reformálni. Egyúttal azt is elmondta, hogy Varsó továbbá is nyitott a kompromisszumos megoldás keresésére. Közölte: átadta Timmermansnak az Európai Bizottság ajánlásai alapján eddig elfogadott, illetve végrehajtott változások listáját.
Varsó a közelmúltban fogadott el módosításokat a vitatott bírósági reformhoz, és bár ezek egybecsengnek az EB ajánlásaival, Timmermans több alkalommal elégtelennek minősítette őket.
A 7. cikk szerinti eljárásban a következő lépés Lengyelország meghallgatása lesz az EU-ügyekért felelős tagállami miniszterek június 26-ai tanácsülésén.
Olyanok, mint Orbán
Ugyan egy múlt heti sajtóinformáció szerint amennyiben az Európai Bizottság nem állítja le a Varsóval szemben kezdeményezett 7. cikk szerinti eljárást, Lengyelország fontos döntéseket, többek között a közös európai menekültügyi rendszer reformját fogja akadályozni.
"Elleneztük már korábban a menedékjogi dublini rendelet módosítását (...), és behúzzuk a kéziféket a sokéves költségvetési keret kapcsán is" - közölte a Dziennik Gazeta Prawna c. lapnak egy neve elhallgatását kérő forrás, hozzáfűzve: "kissé olyanok leszünk, mint amilyen Orbán (Viktor magyar kormányfő). Elviselhetetlenek".
E magatartást a lap szerint Varsó a közös európai menekültügyi rendszer reformjára (Dublin IV.) vonatkozó tárgyalásokon is tanúsítani fogja az uniós tagországok állam- és kormányfőinek június végi brüsszeli csúcstalálkozóján.
Varsó részéről az uniós döntéshozatal akadályoztatásának célja Brüsszel meglágyítása, mielőtt a jogállamisági vita a nyári szünet után folytatódna.