5p

Oroszország a Fekete-tenger nagy részét elhúzódó konfliktusainak újabb színterévé változtatta, jelentős tengeri dimenziót adva a szárazföldi dimenzióhoz. Ez a tengeri konfliktus visszaadja a Fekete-tenger körüli szárazföldön – nevezetesen Abházia, Dél-Oszétia, Dnyeszteren-túli terület, Donbász és a Krím – már meglévő orosz konfliktusok néhány kulcsfontosságú jellemzőjét.

Az ókori görögök „Barátságtalan-tengernek” titulálták, és csupán pár évszázad volt a történelemben, amikor a Fekete-tengeren éppen nem dúlt háború. A napokban egy újabb fejezet kezdetének lehettünk tanúi.

Kijev kőkemény

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden kijelentette, hogy Ukrajna visszatámad Oroszország ellen a Fekete-tengeren, hogy ne kerüljön blokád alá, valamint gabonát és egyéb árukat importálhasson és exportálhasson. Az elnök megjegyzései napokkal azután érkeztek, hogy robbanóanyagokkal megrakott ukrán tengeri drónok megrongáltak egy orosz hadihajót egy nagy orosz kikötő közelében, és eltaláltak egy orosz tankert.

Zelenszkij telefonbeszélgetést folytatott Mark Rutte holland miniszterelnökkel is. Megvitatták Ukrajna védelmi igényeit, beleértve a légvédelmi rendszereket a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés infrastruktúrájának védelme érdekében. Kijev kőkemény: „A Fekete-tengeren közlekedő orosz kikötőket és hajókat – köztük több millió hordó olajat Európába szállító tankereket – jogosan támadhatja meg az ukrán hadsereg Moszkva hadigépezetének gyengítésére tett erőfeszítések részeként" – figyelmeztetett egy magas rangú kijevi tisztviselő.

Ukrajna az orosz fekete-tengeri kikötők körüli vizeket „háborús kockázatú területnek” nyilvánította „augusztus 23-tól további értesítésig”. A zóna olyan nagy orosz kikötőket foglal magában, mint Novorosszijszk, Anapa, Gelendzsik, Tuapsze, Szocsi és Taman. Emiatt a hajók biztosítási díjai az egekbe szöktek, és veszélybe sodorják Oroszország egyik fő olaj- és olajtermékexport-útvonalát – márpedig ez kulcsfontosságú annak biztosításában, hogy a Kremlnek elegendő készpénze legyen az Ukrajna elleni háború folytatásához.

A Fekete-tenger békés arca. Egy nő sétál a tengerparton Abházia fővárosában, Szuhumiban 2023. július 15-én. Fotó: EPA/SERGEI ILNITSKY
A Fekete-tenger békés arca. Egy nő sétál a tengerparton Abházia fővárosában, Szuhumiban 2023. július 15-én. Fotó: EPA/SERGEI ILNITSKY

Orosz érdekeltségek

A Kpler üzleti hírszerző cég szerint Oroszország a múlt hónapban csaknem 59 millió hordó kőolajat – teljes exportjának egyharmadát – szállította a stratégiai fontosságú fekete-tengeri Novorosszijszk kikötőből. Ebből 32 millió hordó jutott az uniós országokba.

Novorosszijszkban ér véget a Caspian Pipeline Consortium olajvezetéke is, amely napi 1,3 millió hordó olajat szállít Kazahsztánból – ahonnan aztán a világpiacokra szállítják. Novorosszijszk a Fekete-tengeri flotta jelentős haditengerészeti bázisának is otthont ad. A múlt héten egy ukrán tengeri drón eltalált és megrongált ott egy orosz katonai partraszálló hajót.

Nyugati óvatosság

A NATO legutóbbi vilniusi csúcstalálkozójának dokumentumai és a NATO-Ukrajna Tanács két héttel ezelőtti ülésének közleménye azt jelzi, hogy a szövetséges hatalmak a hadihajóikat egyelőre távol tartják a Fekete-tengertől. Nincs érzékelhető nézeteltérés a nyugati tengeri hatalmak és Ankara között a Boszporusz-szoros lezárását illetően.

A nyugati haditengerészeti hatalmakat további értesítésig kizárták a Fekete-tengerből. Ez egy rendkívüli helyzet, rendkívül ritka a modern történelemben. Nem partmenti ország hadihajója 2021 decembere óta nem lépett be a Fekete-tengerre, és 2021 júliusa óta nem tartottak nyugati részvételű haditengerészeti gyakorlatot sem a Fekete-tengeren.

Az orosz Fekete-tengeri flotta következésképpen széles cselekvési szabadságot élvez, ennek megfelelő büntetlenséggel. Ukrajna teljes blokádját vezette be – gyakorlatilag szárazfölddel nem rendelkező országgá változtatva – 2021 végétől (a szárazföldi Ukrajna teljes körű inváziója előtt) egészen 2022 júliusáig, a következő 11 hónapban aztán részben és feltételesen enyhítette a blokádot, majd végül a múlt hónapban ismét visszaállította azt.

A nyugati hatalmak kivonulása a Fekete-tengerről szinte bizonyosan átmeneti intézkedés, de időtartama jelenleg bizonytalannak tűnik (a határozatlan idejű kivonulás ellentétes lenne haditengerészeti jelenlétük hosszú múltjával).

Döntésük hátterében a következő megfontolások állnak: az orosz katonai akciók által a Fekete-tengeren kialakult veszélyes környezet; az Egyesült Államok és szövetségesei azon politikája, hogy szinte bármi áron kerülik a kinetikus érintkezést az orosz erőkkel; és Törökország azon döntése, hogy amikor a háború kitört, a Boszporusz-szoroson keresztül megtiltotta a nem-parti országok hadihajóinak bejutását a Fekete-tengerre.

Ankara érvelése

Ankara a Boszporusz nem par tmenti hadihajók előtti lezárására vonatkozó döntését a Montreux-i Egyezmény vonatkozó rendelkezéseinek diszkrecionális értelmezésére alapozta. 2022. február 27-én (három nappal Oroszország ukrajnai „különleges hadműveletének” kezdete után) Mevlut Cavusoglu akkori török ​​külügyminiszter bejelentette, hogy a török ​​kormány „megítélése szerint ez háború”. Ennek megfelelően Törökország hivatkozott a Montreux-i Egyezmény szerinti felhatalmazására, hogy lezárja a szorost a nem part menti hadihajók (és a nem a Fekete-tengerre bejelentett orosz hadihajók) előtt.

A kockázatkerülő nyugati hatalmak és az agresszor Oroszország – ellenkező okokból – úgy tűnik, egyformán elégedettek Törökország döntésével. A további vita mindenesetre nagyrészt akadémikusnak tűnik, mivel Törökország de facto diszkrecionális jogkörrel rendelkezik a szorosok felett, és képes ezt minden kihívás nélkül érvényesíteni.

Végső soron tehát a nyugati haditengerészeti hatalmak esetleges visszatérése a Fekete-tengerhez jelentősen függ Törökország NATO-szövetségeseivel, illetve Oroszországgal fenntartott kapcsolataitól.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG