2p
Már megint az erejét fitogtatja az Egyesült Államok és Oroszország, most éppen Amerika van soron.
MTI Fotó: Kovács Attila

A túl közel repülő orosz vadászgépek után jön a romániai rakétapajzs. A 800 millió dolláros rendszert hivatalosan egyébként a NATO-nak azért telepítették, hogy Amerikát és Európát védje az esetleges iráni és egyéb szélsőséges országokból érkező lövedékek ellen. A Kreml szerint az Egyesült Államok az erejét fitogtatja - írja a Reuters.

Irán folyamatosan fejleszti és teszteli nukleáris lövedékeit, amelyeknek így egyre nagyobb a hatótávja és pontossága is, azaz nemsokára képesek lesznek elérni európai nagyvárosokat is – indokolta a rakétapajzsot az amerikai külügyminisztérium.

Mikor a teljes ernyő elkészül, Európa és az amerikai kontinens egésze védett lesz, egészen Grönland magasságáig. Holnap az Egyesült Államok elkezdi építeni a másik rakétapajzsot Lengyelországban, amely várhatóan 2018-ra lesz kész. A romániai bázist júliusban adják át a NATO csapatainak.

Kiakadtak az oroszok

Érthető módon Moszkvában nem boldogok az ex-kommunista országokban elhelyezett rakétapajzsok miatt. Andrej Kelin, az orosz külügyminisztérium egyik vezetője szerint a Nyugat így próbálja még jobban megerősíteni országa elleni szankciókat, ráadásul, mint ahogy fogalmazott, a NATO csak ront egy egyébként sem egyszerű helyzeten.

A Kreml szerint a rakétapajzs nem Irántól védi Európát és Amerikát, hanem arra szolgál, hogy egy esetleges amerikai-orosz háború esetén semlegesítse Oroszország atomfegyvereit elég hosszú ideig ahhoz, hogy az Egyesült Államok használni tudja a saját atombombáit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kamatostul visszakapja a főváros
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:09
Az Államkincstárnak 10 milliárd forintot kell visszafizetnie, erről döntött a bíróság.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az árrésstop vége? Csillag Istvánt kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:41
A volt gazdasági és közlekedési miniszter június 25-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A japán jegybankot nem rázta meg a közel-keleti háború – így döntött
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:27
A japán jegybank (BoJ) az elemzők által vártnak megfelelően, egyhangú döntéssel évi 0,5 százalékon, 2008 óta a legmagasabb szinten tartotta irányadó kamatát kedden.
Makro / Külgazdaság Menetel a magyar gazdaság a béka feneke alá: már csak minimális növekedésre számít a szakértő
Herman Bernadett | 2025. június 16. 16:48
A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti – ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
Makro / Külgazdaság Ha a legsötétebb jóslatok jönnek be, durva infláció vár ránk
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 15:27
Az izraeli-iráni háború miatt komolyabban megugrott az olajár, egyes jóslatok 100-120 dolláros hordónkénti árat sem tartanak kizártnak. Munkatársunk a Trend FM reggeli műsorának vendége volt – a témák között a plázastop szigorítása is szerepelt.
Makro / Külgazdaság Ki nem találná, melyik országból jött a legtöbb menekült az unióba
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:49
Összességében csökkent a menedékkérők száma az első negyedévben, itt vannak a friss statisztikák.
Makro / Külgazdaság Nem lassít az Európai Bizottság – jön az összeütközés Magyarországgal?
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:18
Az uniós energiaügyi biztos nem enyhítene a korábban felvázolt, a magyar kormány által élesen kritizált intézkedéscsomagon.
Makro / Külgazdaság Rábólintott a kiárusításra Donald Trump, de az elemzők aggódnak az acélipari óriási miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 10:36
Zöld utat kapott a US Steel felvásárlása, de az amerikai kormány megőrzi a befolyását.
Makro / Külgazdaság Bajban a Boeing, de a távoli jövőt még optimistán látják
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 09:19
A kereslet csak kicsit fog csökkenni, de a saját teljesítményére vonatkozó előrejelzéseit lejjebb csavarta a cég.
Makro / Külgazdaság Félelmetes jelentés: egyre több a nukleáris fegyver a világban
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 08:52
Véget ér a nukleáris arzenálok csökkentésének korszaka a kutatóintézet szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG