4p
Már régóta gyanítják, hogy Oroszország tudatos, célzott, szervezett rémhírterjesztő propagandával Angela Merkel kancellár gyengítésére és Németország, sőt az EU destabilizálására törekszik. A német kormány most megbízta a titkosszolgáltatokat, hogy járjon utána a bizonyítékoknak. Tisztáznák azt is, támogatják-e az oroszok a német szélsőjobboldalt, mint Magyarországon és Franciaországban.
Vlagyimir Putyin(MTI/EPA/Ria Novosztyi/Kreml/Pool/Alekszej Druginyin)

Német kormányszervek több lap szerint megbízták a titkosszolgálat szerepét betöltő szövetségi hivatalokat (BND és Verfassungsschutz), hogy derítsék ki, ki áll az utóbbi időben terjesztett dezinformációk (félretájékoztatás, fals információk) mögött. Ezek a szovjet idők hidegháborús módszereire emlékeztetnek, amelyeknek a KGB, a szovjet titkosszolgálat nagy mestere volt. A német titkosszolgálatoknak most állítólag ki kell deríteniük az igazat, bár a német kormány azonban nem kommentálja a híreket.

A szilveszteri kölni támadások óta Németországot úgy állítja be az orosz média, mint amely kevéssel az összeomlás előtt áll. A Kremlhez hű hírforrások szerint Európa gyenge, egy bizonytalan hely, amelyet lerohantak az idegenek. Az N-Tv.de cikke megemlíti, hogy 2,3 millió olyan ember él Németországban, akik az egykori Szovjetunióból származnak, őket is befolyásolhatják az ilyen híradások.

Lisa politikai botrányt kavart

Tipikus példa Lisa, a 13 éves berlini orosz-német lány, aki rövid időre eltűnt és kitalált egy migránsos-megerőszakolós történetet, hogy a szülei ne a rossz jegyeivel foglalkozzanak. (Itt írtunk a részletekről.) Az orosz médiában azonban hatalmas hullámokat keltett az ügy és a német hatóságokat mindennel megvádolták.

Azt gyanítják, hogy az orosz politika célja az EU országai közé éket verni. Aki Európában új rendet szeretne, annak először a német kancellárral kell megküzdenie – tartják. Egy EU-szervezet már október végétől hetente készít jelentést a dezinformációs (félreinformáló) tevékenységekről, ebből is azt a következtetést vonják le, hogy Németország tudatos, szisztematikus destabilizálásának kísérletéről van szó.

Pont Németországot hagynák ki?

A meg nem nevezett német kormányzati források szerint azt is tisztázni szeretnék, hogy a német szélsőjobboldali mozgalmakat is támogatják-e az oroszok, mint ahogy az „Magyarországon és Franciaországban már előfordul”. Elképzelhetetlennek tartják, hogy pont Németországot hagynák ki, Európa fontos pillérét.

A technika a következő: kormányközeli orosz weboldalak vagy újságok beszámolnak olyan esetekről, hírekről, amelyek nem támaszthatók alá, mint a Lisa nevű lány kitalált története. Vagy, a kölni erőszak után az, hogy az amerikai titkosszolgálat, a CIA pénzelte a részvevőket, és később heroinnal fizette ki őket. (A szövetséges USA támadásánál még az is valószínűbb, hogy Németország ellensége, Oroszország megbízásából a KGB szervezett egyszerre három német városban hasonló tömeges attrocitásokat – a szerk.)

Féligazságokkal jobban lehet hazudni

Egy csehországi, Kreml-közeli újságban az jelent meg, hogy a német hatóságok cseh prostituáltakat alkalmaznak a német menekülttáborokban fizetség ellenében, hogy nemi betegségekkel fertőzzék meg a cseh lakosságot. Mindezt bosszúból, amiért Csehország nem akart menekülteket átvenni. (Azért aki ezt elhiszi, annak eléggé nagy baj van a valóságérzetével – a szerk.)

A Süddeutsche Zeitung szerint az orosz média új technikája, hogy nem légből kapott történeteket vesznek elő, hanem német hírforrásokat idéznek, csakhogy pontatlanul, saját szájuk íze szerint. Valóban létező elemeket átvéve és kifacsarva nem valóságos történeteket gyártanak – idézik az EU dezinformációs jelentését. (További hasonló dezinformációs módszerekről nemrég itt írtunk.)

Az N-Tv.de még hozzáteszi, hogy a mai digitális korban sajnos nagyon nehéz megkülönböztetni a bolondságból fakadó téves állításokat a célzott titkosszolgálati befolyásolási taktikáktól.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit nekik a háború! – moszkvai gigaépítkezések kezdődnek
Elek Lenke | 2026. január 8. 17:26
Tizenöt év alatt a moszkvai beruházások megnégyszereződtek, a város ipari zónájának területe 10 millióról 13 millió négyzetméterre nőtt, és ezt a számot a következő öt évben megduplázni tervezik.
Makro / Külgazdaság Elgázolta a piaci lakáshiteleket az Otthon Start – kell aggódni?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:06
Minden öt forintból négyet támogatással helyeznek ki a bankok, az arány korábban fordítva volt. De mennyire nagy baj ez?
Makro / Külgazdaság Újabb kriptós cég lép le Magyarországról, a pénz kiutalása sem megy egyszerűen
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:47
Aki kiutalná a pénzét, annak az ügyfélszolgálattal kell egyeztetnie. Tovább dőlnek a hazai kripto-dominók.
Makro / Külgazdaság Alig győzték az ajánlatokat: újabb 256 milliárd forintot zsebelt be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:24
Alacsonyabb hozamok mellett is a tervezett összeg sokszorosát értékesítette államkötvényből az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság Így szegényedtek el a nyugdíjasok az elmúlt 12 évben Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:46
Nyílik az olló a dolgozók bére és a nyugdíjak között, ezen a 13. havi és a 14. havi nyugdíj bevezetése sem változtat. A nyugdíjak egyre alacsonyabbak a bérekhez képest. 
Makro / Külgazdaság A mosoly fagy az arcára annak, aki csütörtökön tankol
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:27
Hideg van, de legalább egyre olcsóbb a benzin.
Makro / Külgazdaság A lengyeleknél már összejött, amiről a magyar kormány csak álmodik
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:33
Gyere haza, lengyel fiatal program nélkül is özönlenek haza a lengyel vendégmunkások – sőt a britek is mennek velük.
Makro / Külgazdaság Újabb gyomrost kaptak a hazai kriptósok
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:03
Már péntektől kivonul a magyar piacról egy népszerű alkalmazás.
Makro / Külgazdaság Megint felvett 3 milliárd eurónyi hitelt a magyar kormány – de milyen kamatra?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:39
Sikeres volt az eurókötvény-kibocsátás, nagy érdeklődés mellett alacsonyabb kamatra vettek a befektetők.
Makro / Külgazdaság Budapesten szinte lépni sem lehetett a külföldiektől
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:30
A magyarok viszont kevesebbet utaztak novemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG