Romlott a hangulat Németországban
Németországban a vártnál nagyobb mértékben romlott az üzleti hangulat májusban a mannheimi Európai Gazdaságkutató Intézet (ZEW) kedden bemutatott vizsgálata szerint.
A német gazdaság meghatározó szereplőinek hat hónapra előretekintő várakozásait tükröző ZEW konjunktúraindex 7,2 ponttal 45,8 pontra esett az áprilisi 53,0 pontról.
A piacokon nagy jelentőségűnek tartott mutató a szakértői jóslatoknál nagyobb mértékben romlott. A Reuters elemzői konszenzusa és a DowJones hírügynökségnek nyilatkozó elemzők többsége szerint egyaránt az volt várható, hogy 47,0 pontra csökken a közel 300 vezető elemző és befektető megkérdezése alapján számolt index.
A jelentős romlást az áprilisi felmérés óta elmélyült euróövezeti adósságválság és az euró rohamos gyengülése miatti bizonytalanság okozhatta. A befektetők és elemzők nem tudják, hogy sikerül-e véghezvinni az államháztartási kiigazító programokat, és az sem világos, hogy miként alakul az euró árfolyama - mondta Wolfgang Franz, a ZEW elnöke. A német gazdaság meghatározó szereplői "a konjunktúrát veszélyeztető tényezőként értékelik" az euróövezeti tagállamok eladósodottságát, és attól tartanak, hogy a megszorítások lassíthatják a kilábalást a válságból - tette hozzá.
Az index ugyanakkor jóval a 27,4 pontos sokévi átlag felett van, és a jelenlegi helyzet megítélése is javult; az ezt kifejező almutató mínusz 21,6 pontra emelkedett az áprilisi mínusz 39,2 pontról. Mindebben a német ipar és export bővüléséről szóló friss adatoknak lehetett szerepe a ZEW kutatói szerint.
Az Európai Unió legnagyobb nemzetgazdaságának vezető képviselői az euróövezet gazdasági állapotáról is jobb véleményen vannak, mint egy hónappal korábban: az eurót használó 16 tagország jelenlegi helyzetének megítélését mutató index 3,9 ponttal mínusz 48,5 pontra nőtt. A következő hat hónapban az euróövezetben várható folyamatokat viszont a német kilátásoknál is kedvezőtlenebbnek tartják; a véleményeket összefoglaló almutató 8,4 ponttal 37,6 pontra csökkent.
MTI