A szlovák nacionalisták vezére szerint "1848-tól kezdve egészen napjainkig a magyarok Szlovákiát Felvidéknek, míg a szlovákokat cselédnek tekintik". Slota szerint a magyarok Nagy-Magyarország határainak helyreállításán munkálkodnak, amelyet a történelmi Magyarországgal (szlovákul Uhorsko) azonosítanak, s amelyet a Kárpát-medence fogalom mögé próbálnak rejteni.
Martin Lacko szlovák történész szerint a magyar politika nem fogadta el, hogy a Habsburg-monarchia romjain nemzetállamok alakultak. Így az évtizedeken át "soviniszta szellemben, a Kárpát-medence urainak szellemében" nevelt magyarok számára kilátástalan helyzet alakult ki.
A magyarok ugyanis, eltérően a leigázott nemzetek politikai mozgalmaitól, soha nem építették ki a történelmi magyar állam alternatíváját. "A szlovák vidékek (az úgynevezett Felvidék) elvesztése számukra elképzelhetetlen volt" - idézi a SITA a történész szavait. Lacko szerint a magyarok Csehszlovákia megalakulását 1918-ban csak átmeneti eseménynek, "a Felvidék átmeneti megszállásának tekintették".
Beiktatták Gasparovicot - sajnálja, hogy előkerült a magyar kártya
A régi-új szlovák államfő sajnálja, hogy hétfői beiktatása alkalmával máris előkerült a magyar kártya azzal, hogy a Bugár Béla körül csoportosuló, a Magyar Koalíció Pártjából (MKP) kilépett parlamenti képviselők nem vettek részt a hivatalos ceremónián, így tiltakozván az ellen, hogy Ivan Gasparovic a választási kampányban magyarellenesen viselkedett.
Gasparovic sajtóértekezletén leszögezte: nem ő vette elő a magyar kártyát, hanem Bugárék. Aláhúzta, hogy a szlovákiai magyarokat Szlovákia egyenrangú állampolgárainak tekinti, és úgy is kezeli őket.
A Duna - szimbólum vagy politika?
V4: kiemelt együttműködés a magyar elnökség alatt
Bajnai is védelmébe vette Orbánt
Az MSZP megvédi Orbánt a szlovákoktól?
Még húzódik Bécs és Pozsony "barátsága"
MTI