1p
A szélesebb értelemben vett felzárkózó európai térségben a török és a magyar gazdaság a legérzékenyebb az euróövezeti sokkokra a Standard & Poor's szerint, amely új "eurósokk-érzékenységi indexet" dolgozott ki a régióra. A jelentős külső adósság hátrányt jelent. Mindazonáltal ha nem lesz vihar, a Fitch szerint kezelhetőek a hitelfinanszírozási igényeink.

A nemzetközi hitelminősítő szerdán Londonban ismertetett első ilyen jellegű összesítésében hangsúlyozza, hogy az új mutató - Emerging Europe Sensitivity Index (EESI) - nem érinti közvetlenül az érintett országok szuverén adósosztályzatait, ugyanakkor méri relatív sebezhetőségüket az olyan külső sokkoktól, amelyek érdemben növelhetik közadósság-szintjüket, és ennek révén lefelé ható nyomást gyakorolhatnak besorolásaikra.

A cég által figyelembe vett legfőbb kockázati tényező az, hogy bár a felzárkózó európai térségben a külső fizetési pozíciókban értékelhető egyensúlyjavulás történt, ennek ellenére az euróövezeti pénzügyi szektorban esetleg kiújuló kitettség-leépítési hullám tőkekiáramlást indíthat el a felzárkózó európai térség számos országában, aminek továbbháruló hatásai lehetnek a növekedésre és a közfinanszírozásra - áll a Standard & Poor's szerdai londoni elemzésében.

Az S&P mérési módszertana szerint az ilyen hirtelen tőkekiáramlásokra Törökország messze a legérzékenyebb a régióban (2,94-es érték), többek között a GDP 10 százalékát elérő folyómérleg-hiány miatt. Magyarország a második (2,09), elsősorban a jelentős külső adósság miatti sérülékenység miatt.

Az európai válságsokkokra a legkevésbé érzékeny Oroszország (-0,07), Kazahsztán (0,45) és Azerbajdzsán (-2,19). Bár ezek az országok erősen függenek a nyersanyagárak alakulásától, évről-évre többletet tudnak kimutatni folyó fizetési mérlegükben, jelentős devizatartalékokkal rendelkeznek és viszonylag alacsony a devizahitel-állományuk.

A közép-kelet-európai országok idei költségvetési hitelfinanszírozási igényei "kezelhetők", és a gazdasági teljesítményhez mérve általában nem haladják meg a jobb állapotban lévő euróövezeti országokéit - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban összeállított térségi finanszírozási helyzetértékelésében, amely ugyanakkor "kulcsfontosságúnak" nevezi Magyarország finanszírozási hozzáférése szempontjából az IMF/EU-megállapodás megkötését.

Ha nem lesz vihar, nem lesz baj

A közép-kelet-európai országok idei költségvetési hitelfinanszírozási igényei "kezelhetők", és a gazdasági teljesítményhez mérve általában nem haladják meg a jobb állapotban lévő euróövezeti országokéit - áll a Fitch Ratings friss térségi finanszírozási helyzetértékelésében, amely ugyanakkor "kulcsfontosságúnak" nevezi Magyarország finanszírozási hozzáférése szempontjából az IMF/EU-megállapodás megkötését.

A Fitch becslései szerint a vizsgált hét országnak - Magyarországnak, Csehországnak, Lengyelországnak, Horvátországnak, Romániának, Szlovákiának és Szlovéniának - az idén összesen 94,1 milliárd euró bruttó szuverén hitelfelvételre lesz szüksége a központi deficitek és a lejáró adósságok finanszírozására.

A Fitch kimutatása szerint ez az országcsoport összesített hazai össztermékének (GDP) hozzávetőleg a 10 százaléka, és ezen az átlagon belül nincsenek jelentősebb eltérések egy-egy országra lebontva.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszelhez közel udvarol hitelért az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 14:05
A pénzügyminiszteri székét jövő márciusban jegybankelnökire cserélő Varga Mihály a luxembourgi székhelyű Európai Beruházási Bankkal egyeztetett.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogyan változnak csütörtöktől a benzinárak
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 10:51
A héten csütörtökön nem változnak a hazai üzemanyagárak, a nagykereskedelmi árakat tekintve.
Makro / Külgazdaság Black Friday: olcsón, de sokat vásároltak a magyarok, a Temu a kedvenc
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 09:00
 A Revolut legfrissebb belső adatai alapján az idei Black Friday ismét rekordokat döntött a magyar vásárlók körében.
Makro / Külgazdaság Szomorú hír Japánból — romlik a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 19:15
A japán feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) az ötödik egymást követő hónapban csökkent novemberben.
Makro / Külgazdaság Kína érces hangon szólt vissza a legutóbbi amerikai szankciókra
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 16:20
Kína megtiltotta kulcsfontosságú ásványok exportját az Egyesült Államokba.
Makro / Külgazdaság Törökországban magasról törik le, és ennek meg is van az ára
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:44
A vártnál kevésbé lassult az infláció novemberben, és még így is rendkívül magas.
Makro / Külgazdaság Alig látszik, mégis gyorsult Svájcban
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:23
Még így is majdnem a legalacsonyabb 2021 júliusa óta.
Makro / Külgazdaság Putyin kénytelen lesz megfutamodni?
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:39
Az orosz gazdaság messze nincs olyan állapotban, hogy még évekig támogatni tudja Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen. Legalábbis egyre több szakértő van ezen a véleményen.
Makro / Külgazdaság Újabb amerikai pofont kapott Kína
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:11
Behajtani tilos a chipeknek. 
Makro / Külgazdaság Kiütötték Magyarországot: megjött a „jegyzőkönyv”
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:30
A részletes adatok szerint is recesszióban van Magyarország. Éves és negyedéves szinten is csökkent a GDP.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG