1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A szélesebb értelemben vett felzárkózó európai térségben a török és a magyar gazdaság a legérzékenyebb az euróövezeti sokkokra a Standard & Poor's szerint, amely új "eurósokk-érzékenységi indexet" dolgozott ki a régióra. A jelentős külső adósság hátrányt jelent. Mindazonáltal ha nem lesz vihar, a Fitch szerint kezelhetőek a hitelfinanszírozási igényeink.

A nemzetközi hitelminősítő szerdán Londonban ismertetett első ilyen jellegű összesítésében hangsúlyozza, hogy az új mutató - Emerging Europe Sensitivity Index (EESI) - nem érinti közvetlenül az érintett országok szuverén adósosztályzatait, ugyanakkor méri relatív sebezhetőségüket az olyan külső sokkoktól, amelyek érdemben növelhetik közadósság-szintjüket, és ennek révén lefelé ható nyomást gyakorolhatnak besorolásaikra.

A cég által figyelembe vett legfőbb kockázati tényező az, hogy bár a felzárkózó európai térségben a külső fizetési pozíciókban értékelhető egyensúlyjavulás történt, ennek ellenére az euróövezeti pénzügyi szektorban esetleg kiújuló kitettség-leépítési hullám tőkekiáramlást indíthat el a felzárkózó európai térség számos országában, aminek továbbháruló hatásai lehetnek a növekedésre és a közfinanszírozásra - áll a Standard & Poor's szerdai londoni elemzésében.

Az S&P mérési módszertana szerint az ilyen hirtelen tőkekiáramlásokra Törökország messze a legérzékenyebb a régióban (2,94-es érték), többek között a GDP 10 százalékát elérő folyómérleg-hiány miatt. Magyarország a második (2,09), elsősorban a jelentős külső adósság miatti sérülékenység miatt.

Az európai válságsokkokra a legkevésbé érzékeny Oroszország (-0,07), Kazahsztán (0,45) és Azerbajdzsán (-2,19). Bár ezek az országok erősen függenek a nyersanyagárak alakulásától, évről-évre többletet tudnak kimutatni folyó fizetési mérlegükben, jelentős devizatartalékokkal rendelkeznek és viszonylag alacsony a devizahitel-állományuk.

A közép-kelet-európai országok idei költségvetési hitelfinanszírozási igényei "kezelhetők", és a gazdasági teljesítményhez mérve általában nem haladják meg a jobb állapotban lévő euróövezeti országokéit - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban összeállított térségi finanszírozási helyzetértékelésében, amely ugyanakkor "kulcsfontosságúnak" nevezi Magyarország finanszírozási hozzáférése szempontjából az IMF/EU-megállapodás megkötését.

Ha nem lesz vihar, nem lesz baj

A közép-kelet-európai országok idei költségvetési hitelfinanszírozási igényei "kezelhetők", és a gazdasági teljesítményhez mérve általában nem haladják meg a jobb állapotban lévő euróövezeti országokéit - áll a Fitch Ratings friss térségi finanszírozási helyzetértékelésében, amely ugyanakkor "kulcsfontosságúnak" nevezi Magyarország finanszírozási hozzáférése szempontjából az IMF/EU-megállapodás megkötését.

A Fitch becslései szerint a vizsgált hét országnak - Magyarországnak, Csehországnak, Lengyelországnak, Horvátországnak, Romániának, Szlovákiának és Szlovéniának - az idén összesen 94,1 milliárd euró bruttó szuverén hitelfelvételre lesz szüksége a központi deficitek és a lejáró adósságok finanszírozására.

A Fitch kimutatása szerint ez az országcsoport összesített hazai össztermékének (GDP) hozzávetőleg a 10 százaléka, és ezen az átlagon belül nincsenek jelentősebb eltérések egy-egy országra lebontva.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG