A nemzetközi hitelminősítő szerdán Londonban ismertetett első ilyen jellegű összesítésében hangsúlyozza, hogy az új mutató - Emerging Europe Sensitivity Index (EESI) - nem érinti közvetlenül az érintett országok szuverén adósosztályzatait, ugyanakkor méri relatív sebezhetőségüket az olyan külső sokkoktól, amelyek érdemben növelhetik közadósság-szintjüket, és ennek révén lefelé ható nyomást gyakorolhatnak besorolásaikra.
A cég által figyelembe vett legfőbb kockázati tényező az, hogy bár a felzárkózó európai térségben a külső fizetési pozíciókban értékelhető egyensúlyjavulás történt, ennek ellenére az euróövezeti pénzügyi szektorban esetleg kiújuló kitettség-leépítési hullám tőkekiáramlást indíthat el a felzárkózó európai térség számos országában, aminek továbbháruló hatásai lehetnek a növekedésre és a közfinanszírozásra - áll a Standard & Poor's szerdai londoni elemzésében.
Az S&P mérési módszertana szerint az ilyen hirtelen tőkekiáramlásokra Törökország messze a legérzékenyebb a régióban (2,94-es érték), többek között a GDP 10 százalékát elérő folyómérleg-hiány miatt. Magyarország a második (2,09), elsősorban a jelentős külső adósság miatti sérülékenység miatt.
Az európai válságsokkokra a legkevésbé érzékeny Oroszország (-0,07), Kazahsztán (0,45) és Azerbajdzsán (-2,19). Bár ezek az országok erősen függenek a nyersanyagárak alakulásától, évről-évre többletet tudnak kimutatni folyó fizetési mérlegükben, jelentős devizatartalékokkal rendelkeznek és viszonylag alacsony a devizahitel-állományuk.
A közép-kelet-európai országok idei költségvetési hitelfinanszírozási igényei "kezelhetők", és a gazdasági teljesítményhez mérve általában nem haladják meg a jobb állapotban lévő euróövezeti országokéit - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban összeállított térségi finanszírozási helyzetértékelésében, amely ugyanakkor "kulcsfontosságúnak" nevezi Magyarország finanszírozási hozzáférése szempontjából az IMF/EU-megállapodás megkötését.
Ha nem lesz vihar, nem lesz baj
A közép-kelet-európai országok idei költségvetési hitelfinanszírozási igényei "kezelhetők", és a gazdasági teljesítményhez mérve általában nem haladják meg a jobb állapotban lévő euróövezeti országokéit - áll a Fitch Ratings friss térségi finanszírozási helyzetértékelésében, amely ugyanakkor "kulcsfontosságúnak" nevezi Magyarország finanszírozási hozzáférése szempontjából az IMF/EU-megállapodás megkötését.
A Fitch becslései szerint a vizsgált hét országnak - Magyarországnak, Csehországnak, Lengyelországnak, Horvátországnak, Romániának, Szlovákiának és Szlovéniának - az idén összesen 94,1 milliárd euró bruttó szuverén hitelfelvételre lesz szüksége a központi deficitek és a lejáró adósságok finanszírozására.
A Fitch kimutatása szerint ez az országcsoport összesített hazai össztermékének (GDP) hozzávetőleg a 10 százaléka, és ezen az átlagon belül nincsenek jelentősebb eltérések egy-egy országra lebontva.