Az ORTT ügyrendjének egyik kitétele szinte korlátlan lehetőséget ad a testületi tagoknak a kérdés tárgyalásának elodázására. A 7/A paragrafus szerint ugyanis "a testületi tag az ülést megelőzően írásban kérheti, hogy az általa benyújtott előterjesztést és módosító indítványt a jelenlétében tárgyalja meg a testület". A megkötés csupán annyi, hogy ezzel a lehetőséggel ki-ki "az adott előterjesztés és módosító indítvány tekintetében egy alkalommal élhet". Gyuricza Péter, az MSZP által delegált testületi tag az MTI-vel azt közölte szerdán: kezdeményezte, hogy tartsanak csütörtökön rendkívüli ülést, amelyen ez a téma is napirenden szerepel, ám az elnök végül nem bocsátotta szavazásra indítványát.
A díjcsökkentés ügye már többször volt napirenden. Nemrég Majtényi László ORTT-elnök nem bocsátotta szavazásra a kérdést, majd a következő ülés nem volt határozatképes.
Az újabb halasztás után visszavonta a koncessziós díjak rendszerének átalakítására irányuló indítványát Tímár János, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) tagja; a kezdeményező szerdán megerősítette az MTI erről szóló értesülését. A szerdai ülés több résztvevőjének elmondása szerint a másik javaslatot beterjesztő Ladvánszky György is jelezte, hogy módosítja indítványát, mégpedig úgy, hogy a díjcsökkentés kérdését egy későbbi időpontban tárgyalják. |
Az RTL Klub és a TV2 sorrendben immár harmadszor kérte - évi 1,8-1,9 milliárd forintra rúgó - koncessziós díjának csökkentését, emellett két, a témához kapcsolódó tagi felvetés fekszik az ORTT asztalán. Az egyik szerint megfeleznék az évente 1,8-1,9 milliárd forintos díjat, a másik alapján viszont azt a nettó árbevétel 3,5 százalékában állapítanák meg. Ez az RTL Klub esetében évi 1,25 milliárd, a TV2 esetében 930 millió forint körüli összeget jelentene.
Előkerült ugyanakkor két díjemelési javaslat is: múlt csütörtökön benyújtott indítványában Tirts Tamás a csökkentés helyett a két országos kereskedelmi televízió koncessziós díjának emelését javasolta. Az MTI-nek akkor azzal indokolta a tízszázalékos emelést tartalmazó javaslatot, hogy az RTL Klubot és a TV2-t működtető társaság is "nagyon komoly nyereséggel" működik. Ennél is nagyobb, 25 százalékos emelést javasolt hétfőn Majtényi Lászlóhoz intézett levelében Cselényi László, a Duna Televízió elnöke, aki szerint ez egyfajta "giccsbírság" is lehetne.
Megalakult a Nemzeti Média Kerekasztal
A köztévéknek kell magyarázkodnia az RTL Klubnak és a TV2-nek
Bedönti a médiát a TV2 és az RTL Klub?
MTI