650 milliárd forinttal többet fizettünk be tavaly az államkasszába a legfontosabb adó- és járulékfajtából, mint az azt megelőző évben. A Magyar Nemzet szerint személyi jövedelemadóból hat százalékkal, áfából és tb-járulékból nyolc, társasági adóból pedig 22 százalékkal több bevétel folyt be 2014-ben. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a reálbérek emelkedésének, új munkahelyeknek, alacsony rezsidíjaknak és inflációnak köszönhető, hogy többet költünk, ami a bevétel emelkedéséhez vezet. Nagy reményeket fűz még a kormányzat az online pénztárgépekhez és az EKÁER-hez is, amelyek százmilliárdos bevételt hozhatnak az államnak.
Már áprilisban tárgyalhat a parlament a brókercégek szabályozásáról – ezt Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke és a Fidesz frakcióvezetője nyilatkozta a Napi Gazdaságnak. Keményebb eszközök, szigorúbb ellenőrzés, folyamatos felügyelet – ezek várnak a brókerházakra. A bizottság elnöke hangsúlyozta, a magyar gazdaság és pénzügyi szektor biztonságban van, a brókerek között is vannak tisztességesen működő cégek, de most mindenkit ellenőriznek. Rogán szerint a Fidesz azt akarja, hogy a vállalkozások vezetői saját pénzükkel feleljenek a károkért. Azt, hogy elégséges-e a BEVA és az OBA befektetői védelme, a Magyar Nemzeti Banknak kell vizsgálnia, de a frakcióvezető szerint mindenképp a pénzügyi szektor fogja kártalanítani a kötvénytulajdonosokat.
Borúlátóak London pénzügyi elemzői – több mint ötven százalékra teszik, hogy hamarosan bekövetkezik a görögök távozása az euróövezetből, azaz a Grexit. A Capital Economics értékelése szerint Görögország pénzügyi helyzete jelenleg tarthatatlan, ám azt is megjegyzik, hogy a távozás esetén sokkal nagyobb esélye lenne kis idő elteltével a talpraállásra. A Fitch Ratings hitelminősítő egyetért azzal, hogy nőtt a Grexit esélye, azonban a cég elemzői szerint ez csődbe sodorná a görögöket. Megjegyezték továbbá, hogy egy esetleges távozás jelentősen megrendíteni az euróövezetbe vetett üzleti bizalmat. Drasztikusan nőtt az S&P Capital IQ adatszolgáltató szerint a görög államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletekre vonatkozó árfolyam, ami a számítások alapján azt jelzi, hogy a piac 71 százalék körüli valószínűséggel számít az öt éven belül csőd bekövetkeztére.
Piaci elemzők szerint vegyesen alakulhatnak ma az európai tőzsdék. Makrogazdasági adatok jönnek Németországból, Franciaországból és Spanyolországból, mindhárom februári inflációs jelentés. Az Eurostat statisztikai hivatal most adja ki az eurózóna januári ipari termelési adatát, Nagy-Britanniában a januári külkereskedelmi mérleg adataira érdemes figyelni, az Egyesült Államokból pedig a kiskereskedelem februári statisztikája befolyásolhatja a piacokat.
A Wall Street egyébként éppen tegnap összesítette a brókereinek kifizetett bónuszokat: átlagosan 173 000 dollárral lehettek gazdagabbak az üzletkötők 2014-ben, ekkora összegre utoljára a válság előtt volt példa, az értékpapír-piac viszont 6 éve folyamatosan nyereséges. A Budapesti Értéktőzsdét az amerikai adatok mozgathatják meg, egyébként nyugodt napra számítanak az elemzők.