Michael Mann, az EU legfőbb végrehajtó testületének ügyeletes szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére azt mondta, hogy az esetet olyan kétoldalú ügynek tekintik, amelyben az Európai Bizottság semmilyen formában nem érintett.
Arra az újságírói kérdésre, hogy van-e jogszabály az EU-ban a tagállamok közti ilyen konfliktus esetére, a szóvivő azt válaszolta, hogy nincs semmilyen specifikus előírás. Arra a kérdésre, hogy a szabad mozgást biztosító schengeni övezettel miként egyeztethető össze egy államfői határátlépés megtiltása, a szóvivő nem adott érdemi választ: megismételte, hogy az esetet a két tagállam ügyének tekintik.
Korábban a brüsszeli svéd EU-képviselet sajtótanácsosa azt mondta az MTI érdeklődésére, hogy a misszióra nem érkezett magyar felvetés az ügyben. Azt azonban nem zárta ki, hogy a magyar fél közvetlenül a stockholmi külügyminisztériumhoz fordult. Jelenleg Svédország látja el az EU-tagállamok kormányait képviselő Tanács soros elnöki tisztét.
A svéd misszió más újságírói megkeresésre sem volt hajlandó reagálni az esetre, és nemlegesen válaszolt arra a kérdésre, hogy van-e tudomása EU-elnökség által tervezett lépésekről.
Szlovák sajtójelentésekre hivatkozó brüsszeli médiabeszámoló szerint a svéd miniszterelnök és a német kancellár előzetesen azt tanácsolta Sólyom Lászlónak, hogy halassza el Szlovákiába tervezett útját.
El sem jut az alkotmánybíróságig a nyelvtörvény
Fogynak a turisták: egyre több szlovák jön
Így is lehet: kedvez a magyaroknak az egyesülési törvény
Slota: a magyarok kiírtották a kisebbségeket
Pozsony nem kényszeríti ránk Ficot
Pozsony: Orbán megsérti az ENSZ Alapokmányát
MTI