A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, az őszi ülésszak "lehet, hogy még nehezebb lesz", mint az előző. A kormány egy 42 javaslatból álló törvényalkotási programmal készül; a jövő évi költségvetést december 23-án fogadhatja el a parlament.
Az Országgyűlés a jövő héten kétnapos ülést tart hétfőn és kedden, majd - az önkormányzati választásra tekintettel - egy kéthetes szünet után legközelebb október 4-én ül össze, azt követően pedig hetente lesz plenáris ülés. A kéthetes szünettel az ellenzéki pártok közül az MSZP és a Jobbik sem értett egyet. A szocialisták azzal indokolták álláspontjukat, hogy sok a munka és sok megvitatni való törvényjavaslat kerül a Ház elé. A Jobbik a feszített munka miatt mondott nemet a helyhatósági választás előtti kéthetes parlamenti szünetre.
A tervek szerint a december 15-e után kezdődő rendkívüli ülésszakon, december 23-án tartanák a jövő évi büdzsére vonatkozó előterjesztés zárószavazását.
Az őszi ülésszak első napján debütál az új házelnök, a fideszes Kövér László, akit július 22-én választottak meg - augusztus 6-i hatállyal - a parlament elnökévé. Kövér László az államfővé választott Schmitt Pált váltotta a poszton.
A kormány már nyáron az Országgyűlés elé terjesztette törvényalkotási programját, amely negyvenkét javaslatból áll. Eszerint a Ház elé kerül majd egyebek mellett a 16 százalékos szja bevezetéséről szóló adócsomag, valamint a nemzeti eszközkezelőről szóló indítvány is. A negyvenkettőből - a jogalkotási program alapján - októberben mindössze négy előterjesztést fogadna el a parlament: a hagyatéki eljárásról, a mezőgazdasági támogatásokról, a katonák jogállásáról és a bioüzemanyagokról szóló törvényjavaslatokat. A legtöbb indítványt, várhatóan 11-et, a program alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium fogja benyújtani, 11-et.
Orbán Viktor miniszterelnök július 7-én, miután részt vett az LMP-frakció ülésén, azt mondta, "ha visszajöttünk a nyári szünetről (...), illetve túl vagyunk az önkormányzati választásokon, akkor biztosan a mostani törvényalkotási munka tempója lassulni fog, átfogóbb lesz, kiegyensúlyozottabb lesz, több részvételi lehetőséget, hosszabb egyeztetési periódusokat kínál majd".
Augusztus 27-én Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője arra a kérdésre, hogy a "rohammunka" folytatódik-e az Országgyűlés őszi ülésszakával is, azt felelte, a parlament egy aktív időszakot zárt, és ha a kormányon múlik, ez a munka továbbra is aktív marad.
A Fidesz-KDNP-frakciószövetség kihelyezett tanácskozásán, Tapolcán Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője pedig csütörtökön azt mondta, "rossz híre van", mert a miniszterelnök ugyan azzal biztatta az ellenzéki frakciókat, hogy az ősz könnyebb lesz, "de lehet, hogy még nehezebb lesz", mint az előző ülésszak.
Az MTI szerdán úgy értesült, a parlament őszi ülésszakán az Országgyűlés működésében nem lesznek változások, átalakítások jövő tavasszal kezdődhetnek. Kövér László a változtatandó területekről már egyenként egyeztetett a frakcióvezetőkkel és a házvezetéssel. Az MTI információi szerint az új házelnök az általa kezdeményezett informális megbeszéléseken azt kérte a képviselőcsoportok vezetőitől, gondolják át, találnak-e közös nevezőt az ülésezési rend átalakításában, és ha vannak javaslataik a Ház működésének javítását illetően, tegyék meg azokat.
MTI