1p
Az önkormányzatok hitelállománya 800 milliárd forint - mondta Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke egy budapesti sajtótájékoztatón
Az önkormányzatok hitelállománya 800 milliárd forint - mondta Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke egy budapesti sajtótájékoztatón. Kiemelte: nincs több pénz az önkormányzatoknál.

Gémesi György hozzátette: el lehet vonni az önkormányzatoktól 120 milliárdot, de az összeg mellé kell tenni a helyhatóságok feladatkörébe tartozó tevékenységek - oktatás, egészségügy, útfenntartás, közlekedés - költségeit is. Mint mondta, ezek a költségek folyamatosan nőnek az áfaemelés, az energiaár-növekedés vagy az infláció miatt.

Ezeket a feladatokat - növekvő kiadással - nem lehet kevesebb pénzből ellátni, vagy egyes területeken az államnak kell vállalnia a finanszírozást. "Feketén-fehéren be kell mutatni, hogy mennyiben kerül egy-egy (önkormányzati) feladat ellátása" - fogalmazott a szövetség elnöke.

Bajnai Gordon miniszterelnök a szocialista párt kongresszusán azt mondta, hogy az önkormányzatoktól 120 milliárd forintot kíván elvonni.

Gémesi György ennek kapcsán közölte: nincs pénz az önkormányzatoknál, és a kormány ne tegyen úgy, mintha nem tudná, hogy egy-egy feladat ellátása mennyibe kerül. A települések már meghoztak minden ésszerű döntést, amit meg kellett hozni. "Nincs több mozgástér" - tette hozzá.

Úgy vélte, az önkormányzati rendszert le lehet építeni, de akkor az olyan lesz, mint a tanácsi rendszer a 90-es évek előtt.

Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere azt mondta: a 120 milliárd forint elvonása az önkormányzatoktól drámai lesz a helyhatóságokra nézve.

Debrecen újra nekifut a villamos-beszerzésnek
Margít híd: a "szokásos" két nagy újítja fel
Közel 250 milliárd forint hiányzik a kasszából

MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Milorad Dodik elhagyta Budapestet, nem maradt itt politikai menekültként – derült ki a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 18:01
A boszniai Szerb Köztársaság volt elnöke, Milorad Dodik elhagyta Magyarországot, nem kapott politikai menekült státuszt.
Makro / Külgazdaság Nincsenek csodák, nem lesz olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 11:18
Így változnak a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Rendesen belecsaptak a lecsóba a nyugati tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 09:47
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,21 pontos csökkenéssel, 101 785,87 ponton nyitott szerdán, emellett pozitív kezdés az európai tőzsdéken.
Makro / Külgazdaság Megtalálta a kormány a felelőst az ipar vergődéséért
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:47
Újabb siralmas számokkal rukkolt elő a KSH.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Költekezni kezdtek a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:30
A KSH friss közlése szerint a kiskereskedelem növekedési dinamikája májusról júniusra viszonylag nagyot gyorsult.
Makro / Külgazdaság Trump már javában castingolja a jegybankelnök utódját
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 06:33
Jerome Powell jövő májusban távozik, s az amerikai elnök négy személy jelölése körül lamentál.
Makro / Külgazdaság Az USA 15 000 dolláros kauciót kérhet a vízumokért egyesektől
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 19:35
Az Egyesült Államok bizonyos országok állampolgáraitól 15 000 dollár (3,7 millió forint) letétet kérhet turisztikai vagy üzleti vízum igényléséhez.
Makro / Külgazdaság Csalódást okozott az amerikai BMI-index
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 17:21
Az elemzők által vártnál kevésbé, már második hónapja nőtt az amerikai szolgáltatóipar teljesítménye júliusban, miután májusban 2024 júniusa óta először csökkent – az arizonai ISM gazdaságkutató intézet szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Makro / Külgazdaság Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 16:05
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Makro / Külgazdaság Jó hírek jöttek Kínából
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 15:42
Júliusban már a 31. egymást követő hónapban, tavaly május óta a leggyorsabb ütemben nőtt a szolgáltatóipar teljesítménye Kínában az S&P Global gazdaságkutató intézet kedden publikált beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG