Még csak a koncepciója van meg a főváros idei költségvetésének – amelyet ma kezd tárgyalni a Fővárosi Közgyűlés –, így az egyes területekre jutó források pontos végösszege még nem ismert. Ám még ha csökkennének is egyes támogatások, Tarlós István akkor is visszautasítaná, hogy megszorít a mostani városvezetés, amelynek a mozgásterét szerinte erősen behatárolja az előző vezetéstől megörökölt állapotok és az adósságtömeg - derült ki a főpolgármester Duna Televízió Közbeszéd című műsorának adott kedd esti nyilatkozatából.
"Megszorítás az, ha valaki adhatna, de nem ad, vagy ha valaki elrontott valamit, és emiatt sújtania kell a városlakókat. De itt nem erről van szó" - így reagált Tarlós István azokra a felvetésekre, miszerint idén megszorítások várhatók a budapesti költségvetésben. A szocialisták javaslatára, hogy vissza kellene vonni a szerintük megszorításokra épülő büdzsét, a főpolgármester úgy reagált: "azt reméltem, az MSZP most csendben marad és lehetővé teszi, hogy úriember módjára viselkedjünk velük szemben".
Tarlós utalt rá: nem tartja szerencsésnek összevetni a város előző évi költségvetését az idei év tervezetével. "Egyes költségvetési sorokat a tavalyi sorokkal összehasonlítani és ezzel megpróbálni a valós pénzügyi helyzetet érzékeltetni, ezt egy nagyon ízléstelen próbálkozásnak és a fővárosiak brutális félrevezetésének tartom" - mondta.
Az összehasonlítás alapja szerinte sokkal inkább az az örökség lehet, amit az előző városvezetősétől megörökölt a mostani irányítás. "Atkári János kiszámolta, hogy az a ciklusra szóló költségvetési hiány, amit a megelőző városvezetés ötvenhét milliárd forintra prognosztizált, ma már százhatvan milliárd forintot tesz ki. A város közvetlen adósságállománya kétszázmilliárd forint felett van, ehhez hozzá kell adni a BKV adósságát, valamint a metró első szakaszához hiányzó százmilliárdot is" - sorolta a terheket Tarlós.
Érzékeltette: ugyancsak nem elfogadható érv, hogy a mostani vezetés úgymond "le akarja állítani" a négyes metró második szakaszát. Az "akarás" alatt azt kell érteni, hogy az előző vezetés nulla forintot hagyott a metró második szakaszára a kasszában, és az Európai Unió még csak tárgyalni sem hajlandó a második szakaszról. Éppen ezért semmi értelme nem lett volna a 2011-es költségvetésben szerepeltetni bármekkora összeget erre, hiszen a munkálatok optimális esetben sem kezdődhetnek meg 2014 előtt – nyilatkozta Tarlós István a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában kedd este.
MTI