Tavaly októberben megjósoltuk az idei GDP-t
A központi költségvetés adóssága 25 430 milliárd forint volt a múlt év végén, 730,3 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál, ez az Európai Uniónak tavaly októberben megküldött EDP jelentésben becsült 35 372,3 milliárd forintos nominális GDP-hez viszonyítva 71,2 százalékos arányt mutat. (Ez nem összehasonlítható a cikkünk korábbi változatában szereplő 74,7 százalékos államadósságrátával - ez utóbbi ugyanis a központi költségvetés adósságával szemben egyebek mellett az önkormányzatok, a kormányzati szektorba sorolt vállalatok adósságát is tartalmazza, ahogy arra az NGM is felhívta a figyelmünket. Az okozott esetleges félreértésért elnézést kérünk).
A tavalyi negyedik negyedévi és egész éves nominális GDP-adatot majd március 7-én hozza először nyilvánosságra a KSH - pontos GDP-arányos hiány-adatot így majd csak akkor számolhatunk. (A mostani számolgatást mindenesetre érdemes óvatosan kezelni, tervezésben ugyanis nem vagyunk túl erősek, az államháztartási egyenleg esetében például a valóság a 11. hónap végére bő 800 milliárd forinttal szakadt el a tervektől, szerencsére a "jó" irányba.)
Varga 74 százalék körül számol
Az MTI által közölt 71,2 százalékos GDP-arányos becsléshez az önkormányzatok és az állami szektorhoz sorolt vállalatok adósságát is hozzászámítva kaphatjuk meg az államadósság (a teljes kormányzati szektor) GDP-arányos rátáját, ami tavalyelőtt 74,7 százalék volt, tavaly pedig tovább csökkenhetett.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a tavalyi költségvetés első előzetes adatait bejelentve január 6-án úgy fogalmazott, hogy az év végi államadósság a GDP 74 százaléka körül várható. Ezt most megerősítette szerkesztőségünknek az NGM: a teljes kormányzati adóssággal, vagyis az államadóssággal kapcsolatos minisztériumi várakozás továbbra is az, hogy az a GDP 74%-a körül alakulhatott.
A devizaadósság részaránya egyébként az államadósságon belül 6,72 százalékponttal 24,6 százalékra csökkent a 2015 végi 31,32 százalékról